Skip to Content

Blog používateľa Vladimír Bugoš

sv. Hildegarda z Bingenu

Srdce - 1 časť

V tomto článku sa budem hlbšie venovať srdcu z pohľadu svätej Hildegardy. Je veľmi dôležité, aby sme nevnímali srdce iba ako orgán. Hildegarda nám vo svojom diele „Scivias“ (Poznaj cesty), veľmi podrobne a dôkladne opisuje srdce.

Hildegarda označuje srdce ako posla

V knihe „Scivias“ sa píše: „Prijmite tieto slová! Uložte ich do najvnútornejšej komory svojho srdca.“ Tieto slová sú ďalej zosilnené: „Požehnanie nebeskej rosy nech ním prenikne, kto si ich osvojí a udrží vo svojom srdci....“

sv. Hildegarda z Bingenu

Dnes by som vám chcel priblížiť Hildegardin pohľad na ťažké ochorenia pre ktoré sa v dnešnej dobe používa výraz „neliečiteľné“. Hildegarda vo svojich medicínskych spisoch opisuje ľahké a ťažké ochorenia bez rozdielov, čo znamená, že nedeli ochorenia na tie, ktoré sú liečiteľné a na tie ktoré sú neliečiteľné. Hildegarda nám ukazuje spôsob, ako sa ochorení vyvarovať alebo ako sa ich úplne zbaviť. Vojdime spoločne teda trošku hlbšie do tejto tematiky.

Jóbova zvesť

Jarná očista s Maitrankom

K najúčinnejším univerzálnym prostriedkom Hildegardy patrí Maitrank, ktorý sa tiež pripravuje na vínnej báze z jarnou vermutovou šťavou a medom. Ako tak často v Hildegardiných textoch, ani tu na prvý pohľad nevidno, že v tomto nápoji sa skrýva vynikajúci prostriedok proti zvápenateniu ciev.

„Pi z neho od mája do októbra na lačno každý tretí deň. To vyhubí v tebe, arteriosklerózu, melanchóliu a rozjasní tvoje oči. Posilní tvoje srdce a zabráni, aby tvoje pľúca ochoreli. Zohreje žalúdok a vyčistí vnútorné orgány a zabezpečí dobré trávenie“. HvB

sv. Hildegarda z Bingenu

Súčasný pohľad na učenie sv. Hildegardy z Bingenu (1089 – 1179)

Syndikovať obsah