Skip to Content

RYŽOVÁ KÚRA (verzia 2017, v prílohe aj česká verzia)

RYŽOVÁ KÚRA

Kúra s celozrnnou varenou ryžou je vhodná na detoxikáciu a ozdravenie celého organizmu, čo má tiež bezprostredný pozitívny vplyv na celkový duševný stav, psychiku, pamäť a omladnutie. Jej absolvovanie nám tiež pomôže oslobodiť sa od závislosti na škodlivých stravovacích návykoch a nezdravých potravinách, čo sa nám doteraz, napriek snahe, nemuselo vždy dariť. Podmienkou je, aby sme túto chuťovú závislosť neskôr opäť ľahkomyseľne neoživovali.

Myšlienka obilím liečiť chronické choroby a rakovinu, nie je nová. V starej Číne na liečenie týchto chorôb používali varený jačmeň, niekedy tiež spolu s vodnými gaštanmi.

Známa nemecká autorka kníh o prírodnej liečbe a stravovaní Lisa Mar, vo svojej knihe „Gesund mit Reis“ odporúča ryžovú diétu s celozrnnou ryžou na detoxikáciu organizmu, pri liečení žalúdočno-črevných a žlčníkovo-pečeňových chorôb, pri srdcovo-cievnych ťažkostiach a pri poruchách látkovej výmeny, artróze, reume a pakostnici. Takisto pri nedostatočnosti obličiek, vysokom krvnom tlaku, poškodeniach kože a nechtov a pri vypadávaní vlasov.

Celozrnná ryža natural obsahuje z obilnín najhodnotnejšie bielkoviny (s využiteľnosťou 70%, čo predstihne aj mäso), málo tukov (nenasýtené mastné kyseliny), asi 73 percent sacharidov, vitamíny B1, B2, B3, vitamín E a z minerálnych látok malé množstvo sodíka, ale veľa draslíka, fosforu, kremíka a tiež zinok,  vápnik, horčík, selén a samozrejme vlákninu.

Je vynikajúcim zdrojom betaglukánu, rozvetveného polysacharidu, ktorý podporuje tvorbu a aktivitu makrofágov, najdôležitejšej zložky bunkovej imunity.

Má značný obsah kyseliny glukurónovej, ktorá sa v tele za pomoci enzýmu glukuronidázy viaže s cudzorodými, ťažko odbúrateľnými jedovatými látkami, ktoré je potom telo schopné vylúčiť a zbaviť sa ich.

Vitamíny skupiny B obsiahnuté v naturálnej ryži sa dobre vstrebávajú do nervovej sústavy a pomáhajú pri depresiách. Podporuje tiež činnosť čriev, stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáha chudnúť, lebo stimuluje spaľovanie tukov. Varená bez soli má odvodňujúce a detoxikačné účinky.

Celozrnná ryža je pre obsah veľkého množstva hodnotných látok osobitne vhodná na redukčnú diétu. Pretože neobsahuje glutén, je vhodná aj pre celiatikov.

Významný učiteľ tradičnej medicíny a filozofie Ďalekého východu, Zeané Lao Shin, ktorý je zakladateľom jedného smeru makrobiotiky v Rakúsku, s úspechom zaviedol ryžovú kúru a pomohol tak mnohým ľuďom vyliečiť sa z chronických chorôb, ako rakovina, psoriáza, alergie a ďalších. Pochádzal z Rakúska a neskôr študoval v kláštoroch v Číne a v Japonsku, kde tiež mal nakoniec svoje kláštory.

Táto kúra môže u nás nahradiť už úplne absentujúce, len formálne pripomínané pôstne obdobie, ktoré malo svoj dôležitý zdravotný význam, aby odľahčilo a vyčistilo organizmus, zvýšilo imunitu a tak zabránilo jarnej únave, povianočnej chrípke a človeka pozitívne naladilo na celý nasledujúci rok.

 

Kúra pozostáva zo štyroch častí. Každá trvá 9 dní, čiže dovedna si musíme naplánovať minimálne 36 dní tohto stravovacieho režimu (čo je, pre zaujímavosť, vlastne 1/10 roka). Pre človeka, ktorý žije na civilizovanej strave Západu je vhodné zaradiť ešte piate 9-dňové prechodné obdobie, ktoré je dôležité pre stabilizovanie a zabezpečenie účinkov celej kúry.

Najlepšie je zaradiť kúru do pôstneho obdobia od Popolcovej stredy do Veľkej noci, alebo tiež do Adventu pred Vianocami. Ďalšie vhodné obdobia sú jesenná rovnodennosť a letný slnovrat, čiže na prelomoch ročných období. Podľa možnosti sa však snažíme začiatok kúry zladiť najlepšie so splnom mesiaca alebo potom so začiatkom II. alebo IV. fázy mesiaca, t.j. keď mesiac tvorí presný polkruh buď pri dorastaní, alebo ubúdaní, prípadne s novom. Tieto dni sú vyznačené vo väčšine stolových kalendároch.

Výhodou kúry je, že nehladujeme a môžeme sa 3x denne dosýta najesť príslušnej, keď si na ňu zvykneme, veľmi chutnej stravy. Neprejedajme sa však, lebo by to znižovalo, až narúšalo liečebné účinky tejto kúry.

Samozrejme, že nepoužívame pri kúre bielu ryžu, ktorá má 3 až 7 krát menej minerálnych látok, vitamínov a vlákniny, pretože kúra s takouto ryžou by bola nielen neúčinná, ale mohla by mať na naše zdravie aj škodlivé účinky. Bielu ryžu po prvý krát uviedli na trh, z komerčných dôvodov, šanghajskí obchodníci v roku 1926. Malo to katastrofálne zdravotné následky (objavila sa choroba beri-beri, z nedostatku vitamínu B1), takže bolo nutné stupeň obrusovania ryže znížiť. V súčasnosti v ázijských krajinách, kde sa je hlavne biela ryža, trpia deti často problémami s vývojom kĺbov a kostí, čo je následok konzumácie bielej, neplnohodnotnej ryže. Hnedá ryža sa v súčasnosti z povedomia ázijských národov žiaľ takmer vytratila. V Thajsku napríklad dostávajú hnedú ryžu len väzni a vojaci. Bielu ryžu rozoznáme od hnedej ryže aj na dotyk. Biela ryža vo vrecku pri stlačení vrždí, zatiaľ čo hnedá sa správa hladko, akoby bola naolejovaná.

Pozoruhodné na tejto kúre je, že napriek svojej prekvapujúcej účinnosti je bezpečná aj v prípade jej náhleho a nekontrolovaného prerušenia, kedy nedochádza k vážnejším negatívnym zdravotným následkom, čo sa napríklad nedá povedať napr. o liečebnom hladovaní, ale aj breussovej šťavovej kúre. Týmto však nechceme navádzať na jej ľahkomyseľné prerušenie, pretože často krát toto mohla byť naša posledná príležitosť, ako si uchovať alebo prinavrátiť svoje zdravie. Treba si tiež uvedomiť, že v tejto vzácnej etape roka človek obetuje do určitej miery krátkodobé, okamžité a častokrát pochybné pôžitky za neskorší, dlhodobý prospech, teda vylepšenie zdravia a psychiky. Práve nerešpektovaním tohto pravidla na rôznych úrovniach si človek postupne ničí svoj život. V porovnaní s hladovaním, pri porovnateľných účinkoch, je to však, pri troche odhodlania, motivácie a hlavne trpezlivosti, metóda relatívne pohodlná a príjemná.

Káva a cigarety a samozrejme alkohol v akejkoľvek forme sa s touto kúrou nezlučujú. V krízových fázach na začiatku kúry by sme mohli mať pokušenie, pre uľahčenie a zo zvyku, siahnuť po káve, prípadne po cigaretách, čo by ale mohlo byť dosť zradné a nebezpečné. Pri kúre prebieha detoxikácia organizmu a požívanie týchto jedov ju narúša a do čistiaceho sa organizmus tieto jedy zanáša. Ich vplyv na metabolizmus, nervový systém a hormonálnu reguláciu, ktoré sa počas kúry stávajú zvlášť citlivé, je tiež negatívny, čo by mohlo viesť k nie dobrým výsledkom. Takže tí, ktorí sa s týmto rázne nevysporiadajú hneď na začiatku, kúru veľmi ťažko znášajú a kvôli tomu ju často krát hneď v prvej fáze aj opúšťajú. Takže miesto kávy a cigariet si zaraďme výdatné prechádzky alebo aktivitu na čerstvom vzduchu alebo si zacvičme hoci aj s ľahkými činkami, budeme prekvapení koľko vládzeme, napriek počiatočnej nechuti, a ako nám to pomôže.

Keď sme sa rozhodli absolvovať túto cennú kúru, dobré by tiež bolo, aby sme si toto svoje rozhodnutie prípadne niekde zapísali a viedli si denník. Na začiatku uvedieme svoje dôvody a motívy, ktoré nás k tomuto rozhodnutiu viedli. Potom neskôr, keď sa počas kúry objavia slabosti, pochybnosti a pokušenia, môžeme si opäť pripomenúť svoje pôvodné motívy, na ktoré sme mohli pozabudnúť a tak predísť zbytočnému narušeniu, prípadne predčasnému ukončeniu kúry. Musíme počítať s tým, že negatívne a seba deštrukčné sily našej psychiky sa nás budú snažiť, často krát veľmi rafinovane a za každú cenu, od kúry odvrátiť, pretože si vonkoncom neželajú nejakú zmenu a ak, tak iba k horšiemu. Musíme teda stále dávať pozor na triky svojej mysle, na nekľud a nervozitu a naopak, zaraďovať chvíľky sebauvedomovania, sebareflexie, relaxáciu a odpočinok.

Je dobré túto kúru držať v tajnosti, nezverovať sa každému, že niečo také robíme. To nám potom dáva vnútornú silu a nerozkladá nás to. V evanjeliu podľa Matúša 6:16-18 sa píše: "Keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci, ktorí si nasadzujú smutný výzor na tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru hovorím vám: Majú svoju odmenu! Ale keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia videli, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti; a tvoj Otec, ktorý vidí v skrytosti, odplatí tebe."

Nie je známe, že by táto kúra bola niekde písomne zachytená, či už v nemčine alebo v angličtine, zrejme bola predávaná len ústne v úzkom kruhu. Takže toto je pravdepodobne jej prvý písomný záznam.

Inštrukcia na túto kúru sa predávala žiakom Zeané Lao Shina v Rakúsku stručne: „Prvých 9 dní jedz ryžu bez soli a tuku, druhých 9 dní si pridávaj tepelne upravovanú zeleninu bez tuku už s troškou soli, tretích 9 dní priber varené strukoviny a štvrtých 9 dní si dodávaj surovú zeleninu, kedy už môžeš používať aj troška za studena lisovaného oleja“.

Všetky základné potraviny, z ktorých sa kúra skladala, boli medzi priaznivcami životného štýlu propagovaného Zeané Lao Shinom známe a takýto človek ju bol schopný, aj vďaka podpore okolia, bez problémov absolvovať. Vedelo sa, že sa jedná o celozrnnú, hnedú ryžu, a o morskú soľ a známy bol tiež pomer jednotlivých zložiek a zákaz prijímať počas kúry ovocie, ktoré by ju narušovalo.

Keď sa však ryžovú kúru pokúsia praktikovať ľudia, ktorí nie sú zbehlí v zásadách plnohodnotnej a prirodzenej stravy, narážajú na množstvo problémov, od znalosti samotných prírodných potravín a ich doplnkov,  až po správnu úpravu a konzumáciu tejto stravy. Preto vznikol tento návod na podnet viacerých záujemcov u nás, aby sa umožnilo čo najbezproblémovejšie zahájenie a absolvovanie celej kúry a tiež, aby sa predišlo stále sa opakujúcim rovnakým, niekedy zdanlivo až banálnym otázkam autorovi.

Ak sme neboli zvyknutí konzumovať hnedú ryžu, tak už 10 dní pred zahájením ryžovej kúry si ju začneme zaraďovať do jedálnička a môžeme si tým zároveň aj odskúšať viacero druhov, ktoré sú k dostaniu a vybrať si potom tú, ktorá nám najlepšie chutí. Deň pred kúrou sa stravujeme striedmo a deň zakončíme len ľahkou večerou, v nie príliš neskorých hodinách (do 18 hod.). Nebolo by rozumné sa pred kúrou ešte na poslednú chvíľu prejesť, pretože by sa potom ťažšie znášali prvé dni kúry. Túto kúru by sme mali považovať za sviatok, že máme možnosť si očistiť a ozdraviť telo a myseľ a vlastne sa na ňu tešiť a byť za to vďační.

Často krát sa však ukazuje, že väčšina z nás, ktorí sme postihnutí moderným životným štýlom (nedostatok pohybu, nezdravá a škodlivá strava, včítane nadmernej konzumácie kávy, cigariet, liekov, alkoholu a veľa stresu), potrebuje pred ryžovou kúrou ešte nejakú osobitnú predprípravu, aby hlavne I.. fázu zvládli hladko a bez väčších problémov a nepríjemných krízových stavov. Naviac platí, že na novú stravu si organizmus zvyká 10 dní, než mu začne chutiť, a to platí u niektorých ľudí tiež pri celozrnnej ryži.

Táto príprava by u ľudí, príliš zakotvených v oslabujúcich zlozvykoch, mohla spočívať v tom, že človek by už 3 týždne pred ryžovou kúrou začal cvičiť, to vplýva pozitívne aj na stres, a čo sa týka stravovania, prešiel by na stravu popísanú v 5. fáze ryžovej kúry a potom by pokračoval 4. fázou, ako je popísané v príslušnej časti, teda každú z nich asi 9 dní a súčasne ráno a večer by bral 1 kapsulu laktobacilov, napr. Swiss"5", spolu s jedlom, aby si čo možno najlepšie dal do poriadku narušenú črevnú flóru v dôsledku užívania antibiotík, konzumácie sladkostí, sladkých nápojov, veľa mäsa, tukov a výrobkov z bielej múky a ich rôznych kombinácií, prípadne nadmerného pitia čiernej kávy a fajčenia. Vhodné by bolo počas tejto doby užívať tiež koloidné striebro na elimináciu plesní v črevách a v krvi. Inak by sme sa mohli v I. fáze RK zbytočne veľa trápiť, pretože ani celozrnná ryža nedokáže za pár dní odstrániť, ako šibnutím prútika, dlhoročné neporiadky v črevách a trávení.

Skrátenie kúry: ešte si treba uvedomiť, že ak si skrátime kúru na menej ako 36 dni, nemôžeme z nej vyťažiť to, čo by nám mohla dať, nemôže nastať vyliečenie dlhodobých zdravotných ťažkostí a kompletná prestavba metabolizmu a potom aj neskoršia, celková úprava hmotnosti do optimálnej váhy. Zároveň však aj jediný deň môže byť značne prospešný pre zdravie, odľahčí trávenie a odstráni častý neporiadok a problémy v zažívaní.

Kontraindikácia: táto kúra nie je vhodná pre dojčiace matky, pretože uvoľňujúce sa toxíny počas prvých fáz kúry by sa z tela matky vylučovali aj prostredníctvom materského mlieka a dostávali sa do tela dieťatka. Takáto mamička však môže skúsiť sa stravovať 4. alebo 5.fázou RK, čo by bolo na jej prospech i prospech dieťaťa.

V období tehotenstva je plod dostatočne chránený a tu takéto nebezpečenstvo nehrozí.

Čínske príslovia:

 • Jedno jedlo bez ryže pokazí rodinné šťastie na týždeň.
 • Chceš byť šťastný hodinu, opi sa. Chceš byť šťastný 3 dni, ožeň sa. Chceš byť šťastný celý život, jedz ryžu.

Príklad, ako zaúčinkovala RK u jedného môjho priateľa:

 

Pred kúrou

Po kúre

Ref. interval

Cholesterol mmol/l

9

4,22

2,16 – 5,2

Triglyceridy mmol/l

11

1,58

0,45 - 2

I. fáza kúry: Celozrnná ryža bez soli a tuku.

Trvá prvých 9 dní, kedy jeme varenú celozrnnú ryžu (ktorá sa nazýva tiež hnedá, nelúpaná, pololúpaná alebo ryža natural a je to vlastne nebrúsená ryža), ktorá býva dlhozrnná alebo guľatá. Ak nie sme na túto ryžu zvyknutí, môžeme začať kúru s celozrnnou ryžou dlhozrnnou, ktorá je po uvarení zvyčajne mäkšia a po pár dňoch prejsť na ryžu guľatú, ktorá je trochu húževnatejšia, ale chutnejšia. Môžeme použiť aj červenú ryžu, pokiaľ je celozrnná, dokonca v Ázii existuje aj čierna ryža. Nepoužívame však tzv. indiánsku, čiernu ryžu, Zizania aquatica, ktorá nie je ryža Oryza sativa, ale iný druh rastliny, tzv. vodná tráva. Len obchodne sa nazýva indiánska alebo divoká ryža. Kto chce, tak asi 10% tejto „ryže“ si môžeme pridávať k celozrnnej ryži.

Pri tejto kúre nepoužívame však parboilizovanú (predvarenú, predparenú) ryžu, ako napr. pri Uncle Ben`s v krabičke, ktorá je mŕtva a je plná toxínov a ani ryžu vo varných vreckách, aj keď by bola celozrnná,. Ryžu nevaríme ani nezohrievame v mikrovlnke, ktorá by ničila pre nás tak, počas kúry, potrebné vitálne látky, obsiahnuté v celozrnnej ryži. V tejto fáze sa teda organizmus čistí a odvodňuje. Obmedzený energetický príjem v tejto fáze aktivuje imunitný systém.

Príprava: Ryžu večer tri až päť krát prepláchneme, (rukami ju vo vode prehnetieme, plávajúce nečistoty zlejeme a ryžu scedíme) a zalejeme 1,5 až 1,7 násobným množstvom vody. Vyskúšajte si, či vám chutí skôr suchšia alebo vlhkejšia ryža. Vlhká ryža má však pre väčšinu ľudí nepríjemnú pachuť, suchšia nie. Ráno, namočenú ryžu (asi na 12 hodín), privedieme do varu, potom oheň stiahneme na minimum a penu, ktorá sa na hladine vytvorila, lyžicou zoberieme a odstránime, pretože táto obsahuje zvyšky toxínov a plesní. Ryžu varíme v tej istej vode, v ktorej bola namočená, na veľmi slabom plameni, prikrytú dobre priliehajúcou pokrievkou, kým sa takmer všetka voda nevsiakne. Na jej varenie je vhodný ťažší liatinový alebo keramický hrniec, prípadne sa odporúča celozrnnú ryžu variť aj v tlakovom hrnci. Dôležité je, že ju v tejto fáze varíme úplne bez soli a tuku, napriek čomu nie je bez chuti a má, oproti bielej, brúsenej ryži, vlastnú lahodnú orieškovú chuť, zvlášť keď ju varíme s menším množstvom vody, na suchšie, a necháme ju zo spodku prípadne aj trošku skaramelizovať. Pri dlhšom žutí, vďaka štiepeniu škrobov slinami na jednoduchší sacharid dextrín, získava sústo v ústach sladkastú chuť. Po uvarení ju dobre od spodku premiešame a dáme pod „perinu“, kde ju necháme ešte dôjsť pol hodiny až hodinu. Potom ju ešte raz premiešame a podávame.

Poznámka: Takto upravená ryža, pokiaľ nemáme istotu, že je v biokvalite, teda z ekologického poľnohospodárstva, môže obsahovať stopy jedovatého arzénu, ktorým je ryža kontaminovaná v dôsledku používania priemyselných toxínov a pesticídov. V takomto prípade najbezpečnejší spôsob varenia je namočiť ju cez noc vo väčšom množstve vody, potom vodu vyliať a ryžu prepláchnuť, kým voda nie je číra, a potom ju variť v hrnci v pomere 1,5 dielu vody na jeden diel ryže.

Ryžu si uvaríme naraz na celý deň. V prípade potreby, je možné konzumovať ryžu po uvarení ešte aj nasledujúci deň, i keď už nie je tak chutná a na tretí deň by sa už rozhodne nemala konzumovať. Jeme z nej 3 x denne primerané množstvo, nie viac, než koľko nám chutí. Obvykle si odmeriame 1,5 až 2,5 dcl suchej ryže na deň, čo je veľmi individuálne. 3 dcl by sme však nemali prekračovať. Keď nemáme chuť, môžeme niektorý z chodov aj vynechať, najlepšie večeru, čo nie je na škodu.

Neskôr, na obed a večeru, máme na zohrievanie uvarenej ryže, ak nám už nechutí vlažná, niekoľko možností:

Dostať kúpiť nerezový roztvárací naparovač, ktorý sa vloží do hrnca s troškou vody, naň dáme ryžu, v neskorších fázach aj strukoviny, ktorú zohrievame niekoľko minút v pare pod pokrievkou.

Podobne, môžeme menší hrniec s ryžou vložiť do tlakového hrnca, v ktorom je tak 2 dcl vody. Zavrieme ho a zohrievame  v pare niekoľko minút.

Alebo ryžu v kastróliku trochu podlejeme studenou vodou, priklopíme a krátko silne zohrejeme. Vzniknutá para stúpa smerom nahor a obilninu rýchlo prehreje. Potom premiešame.

Zohrievanie by sme nemali preháňať, aby nedošlo k prílišnému zvýšeniu teploty (nad 50°C), prípadne až k varu, čo podľa R. Breussa, (opakované varenie) vážne poškodzuje potravu a je zdrojom chorôb. Ako si všimnete v ďalších fázach, vyhýbame sa však ohrievaniu varenej zeleniny, pretože tá by mala byť pripravená vždy čerstvá, lebo za krátky čas po uvarení (20 min.) už stráca na hodnote.

Dôležité je jesť pomaly, v duševnej pohode a sústredene, dôkladne požuť a presliniť každé sústo a vyťažiť z ryže každý zlomok chuti. Iba tak z nej získame maximálny výživný a liečivý účinok

Aj normálne by sme mali požuť jedno sústo 40 krát. Pri liečení vážnejších, hlavne črevných chorôb, ako odporúčal Američan Horace Fletcher, môžeme jedno sústo požuť až 200krát. Zo skúseností však vieme, že pri ryžovej kúre, hlavne v I. fáze, by sme mali všetci štandardne žuvať každé sústo 200 až 300krát, čím sa škroby slinami rozštiepia na sladkastý dextrín. Zároveň odľahčujeme, i tak nezriedka, oslabené tráviace orgány a ryža nás potom i v malom množstve dokáže zasýtiť a vyživiť. Dôkladným žuvaním sa v ústach ďalej uvoľňujú imunoglobulíny, čo napomáha liečebným procesom, keďže nám tým dodatočne zvyšujú imunitu. V neposlednom rade sa takto potrava slinami alkalizuje, čo pomáha pri prekyslenom organizme a tiež proti únave.

Pri jedení nečítame, nepočúvame rádio a nepozeráme televíziu, ale zameriavame celú svoju plnú pozornosť len na jedenie, pretože inak sa náš mozog dostáva do chaosu a nevie čo má vlastne robiť, čím trpí naše trávenie. Je dobre, keď sa na naše jedlo aj priamo stále dívame. Cvičíme tým aj svoju pozornosť a všímavosť a obmedzujeme rozptyľovanie. Toto tiež samozrejme umocňuje liečebný efekt kúry.

Keď by sme sa chceli vyliečiť z vážnejších chorôb, bolo by potrebné zadovážiť si čerstvú celozrnnú ryžu z poslednej úrody, dopestovanú biologicky, resp. ekologicky, v našich natur predajniach alebo v zahraničí. Celkove  si treba uvedomiť, že ryža je teraz pre nás liek a podľa toho ju treba vyberať čo najkvalitnejšiu. Musíme však zároveň vedieť, že cenný olej, obsiahnutý v klíčku  celozrnných obilnín, podlieha časom oxidácii, žltnutiu a stuchnutiu. Preto by sme nemali konzumovať staršie obilniny ako 1 rok. U celozrnnej ryži je to v tropických krajinách dokonca len pol roka. Preto sa môžeme stretnúť aj s tým, že je vákuovane balená a v Ázii aj chladená. Často krát v supermarketoch natural ryža má divný zápach a citliví ľudia majú proti takejto ryži prirodzený a správny odpor. V Ázii bolo výskumami dokázané, že takáto stará ryža je zdraviu škodlivá, napr. spôsobovala žalúdočné vredy. Obchodníci sa všeobecne, kvôli zisku, neštítia predávať nielen starú ryžu, ktorú získali za babku, ale aj, ako vieme, zhnité, prebalované mäso a podobne. Dobrá, čerstvá ryža má príjemnú vôňu aj chuť. Nekonzumovať teda nechutnú a zapáchajúcu hnedú ryžu.

Pitný režim: Počas kúry pijeme najradšej dobrú pramenitú alebo prefiltrovanú vodu Občas bylinkové nesladené, krv čistiace čaje, ako napr žihľavový, ktoré môžeme aplikovať aj cielene. Vhodný je sypaný japonský čaj bancha (banča, z mierne opražených čajovníkových lístkov) alebo kukicha (z vetvičiek), a sypaný zelený čaj sencha alebo gyokuro (zelený čaj, kvôli obsahu kofeínu, nepijeme večer a pred spánkom). Ak nemáme možnosť dobrej pramenitej alebo prefiltrovanej vody, tak nesýtené minerálky s nízkym obsahom minerálov (do 300 mg/l), ktoré obmieňame. Pijeme vždy na prázdny žalúdok, najneskôr štvrť až pol hodiny pred jedlom, v dostatočnom množstve. Nezabúdame hojne zavodniť organizmus hlavne hneď ráno po prebudení (0,75 až 1,5 litra), to nám tiež pomáha nabudiť stolicu a predchádzať zápche. Tesne po jedle môžeme vypiť nie viac ako 1 až 1,5 dl tekutiny, ktorú ešte dokáže odčerpať žalúdočná sliznica. Samozrejme nie je dobré piť v čase keď žalúdok trávi, čo môže pri tejto kúre trvať asi 3 hodiny po najedení, aby sme nerozriedili žalúdočné šťavy a neoslabili, nesťažili a nenarušili trávenie, čo by malo za následok kvasenie a hnitie potravy v tráviacim trakte a vlastne tým produkciu toxínov. Tieto tráviace ťažkosti sa môžu prejaviť jednak pálením záhy alebo až črevnou kolikou, ale tiež ráno ako pocit nevoľnosti od žalúdka, nechuti raňajkovať, či isť do práce, slabosťou, podráždenosťou, nezriedka tiež depresiou alebo úzkosťou.

Od II. fázy RK je možné piť umiernene nápoj z melty a rovnako aj niektorý z druhov ajurvédskej kávy, ktorá obsahuje 94% čakanky lekárskej a 6% výťažku z nejakej liečivej byliny.

Málo sa vie, že aj pred spánkom sa nemá vôbec nič piť, ani voda. Dochádza potom počas spánku k preťažovaniu ľadvín a celého vylučovacieho systému. Ľadviny majú úzku súvislosť s nespavosťou. Nemali by sme už piť v lete po 20ej a v zime po 18ej hodine alebo 2 až 3 hodiny pred zaľahnutím. Dlhodobé porušovanie tejto zásady môže mať za následok ortopedické, kardiologické, neurologické alebo psychiatrické problémy.

Pri tejto kúre sa neodporúča pitie vody s citrónovou šťavou alebo vínneho striku, pretože by sa mohla narušovať regenerácia pečene a tým uzdravovanie chorôb s ňou súvisiacich.

Neužívame žiadne doplnkové vitamíny (ani C vitamín),  minerálne látky a potravinové doplnky, ktoré aj normálne môžu narušovať metabolizmus a autonómne liečebné procesy, ktoré táto kúra naštartuje. Podľa niektorých výskumov môžu tieto doplnky dokonca spôsobovať rôzne zdravotné problémy, ako napr. poškodzovať ľadviny. V celozrnnej ryži je všetko čo v prvej fáze potrebujeme. Často krát ľudia, ktorí v podstate roky nejedávali žiadne ovocie a zeleninu, si hneď na začiatku ryžovej kúry začnú robiť starosti či nemajú málo vitamínu C a podobne. Je vedecky dokázané, že napr. pri hladovke, priemerne sa stravujúci človek, má zásobu vitamínov na viacero mesiacov ba až rok. Vitamín C predstavuje jedinú výnimku. Zásoba vitamínu C vystačí totiž v zásade na niekoľko týždňov, my však už po 9 dňoch ho začneme dodávať v ľahko dusenej zelenine. Napríklad pri hladovke do 42 dní sa žiadne vitamíny ani minerály nemusia dodávať.

Väčšinu liekov môžeme postupne obmedziť alebo úplne vylúčiť, ako napr. na vysoký krvný tlak. Pri vážnejších prípadoch hormonálnej terapie u žien treba lieky v zníženom množstve zachovať. Vo závažnejších prípadoch sa treba poradiť s lekárom, najlepšie, takým ktorý sa venuje aj alternatívnemu spôsobu liečenia.

Zo skúseností vieme, že okolo 2. až 7. dňa sa môže objaviť kríza, teda rôzne subjektívne ťažkosti, ako malátnosť, únava, slabosť, bolesti hlavy, depresia, celková nevoľnosť a podobne. Je to následok odbúravania nahromadených a uložených hlienov, kyselín a jedov v organizmu, ktoré sa dajú do pohybu a  uvoľňujú sa do krvi a nie sú ešte vylúčené z tela. Preto je dôležité napr. dostatočne a správne piť, aby sa cez ľadviny a stolicou telo týchto produktov zbavovalo.

Detoxikačné symptómy sú zlomové body, míľniky pri očiste organizmu a ceste ku zdraviu, preto by sme ich mali vítať, aj keď sú väčšinou nepríjemné. Sú prechodné a zväčša ustúpia nasledujúci deň alebo dni.

Detoxikačné symptómy môžeme rozdeliť na niekoľko kategórií:

1. Únava – je spôsobená uvoľnením a vylučovaním toxínov, ktoré nás už roky pripravovali o energiu. Bude nás sprevádzať, pokiaľ sa toxínov nezbavíme, preto je tak dôležité piť veľa dobrej vody, hlavne ráno, prípadne aplikácia ranného klystíru, aby sme navodili stolicu. Nezabúdať na pohyb na čerstvom vzduchu a dostatočný spánok.

2. Bolesti - predovšetkým bolesti hlavy - netrpí tým  až tak veľa ľudí, hlavne však tí, ktorí sú závislí na kofeíne a pod. Trvá to obyčajne 3 až 5 dní. Niekto pociťuje bolesti spojené s jeho predchádzajúcimi zdravotnými ťažkosťami, čo sú tzv. liečebné spätné reakcie.

3. Podráždenosť, znudenosť - jednou z príčin je fakt, že znížený príjem potravy umožňuje telu viac vylučovať a zbavovať sa toxínov a jedným zo symptómov je podráždenosť. Do tejto skupiny zaraďujeme aj nudu, úzkosť, ale aj nepokoj vedúci k tomu, aby sme s kúrou skončili. Keď sa dostaneme do 2. fázy RK, obyčajne sa nálada vylepší.

4. Nezvládnuteľné chute - toto je najháklivejšia a najzradnejšia kríza pri detoxikácii, na ktorú by sme si mali dávať počas celej kúry pozor. Keď sa vaše telo bude zbavovať rôznych skládok toxínov z mäsa, syrov, pizze, sladkostí, čokolády, zmrzliny, kávy atď., budete zúfale a takmer neodolateľne túžiť akurát po tom, čo sa práve z tela uvoľňuje a odchádza. Keď podľahneme, tak sa týchto vrstiev žiaľ nezbavíme. Našťastie nás chute trápia len niekoľko hodín, až jeden deň, pokým neprídu iné

Tieto symptómy prichádzajú obyčajne na 2., 3., 7., 14., 21., 28., a 35. deň

Pre uľahčenie nepríjemných stavov a ľahšej a účinnejšej detoxikácii pomáha dostatok pohybu a aktivity na čerstvom vzduchu, pretože pľúcami sa dokážeme účinne zbavovať množstva jedovatých a škodlivých látok (2 hodiny takejto aktivity denne by malo byť súčasťou denného režimu počas celej kúry). Veľmi vhodné sú celodenné túry do prírody cez soboty a nedele a prípadne aj v stredu, kedy si môžeme vziať na to aj dovolenku.

Blahodárne pôsobí tiež sauna a masáže. Doma ráno sa môžeme osprchovať horúcou vodou, po čom nasleduje studená sprcha. Pri tejto následnej studenej sprche, ktorá robí krv zásaditú, postupujeme od špičky ľavej nohy cez ľavú polovicu tela až k hlave, potom dolu pravou polovicou tela a končíme špičkou pravej nohy. Toto zopakujeme tri krát, pričom sa vždy krátko zastavíme pri genitáliách, ktoré studená sprcha sťahuje a tonizuje a hlavne u mužov navodzuje vylučovanie pohlavných hormónov do krvi a tak omladzuje telo.

Ráno nám náladu môže značne vylepšiť tiež objemný klystír, resp. výplach hrubého čreva vlažnou prevarenou vodou s lyžičkou citrónovej šťavy alebo harmančekovým čajom, či iným vhodným nálevom (veľmi účinný a fyziologický nálev je vlastná urina), za pomoci irigátora. Toto môžeme prevádzať niekoľko dní za sebou, alebo si dať urobiť výplach hrubého čreva odborne, tzv. črevnú sprchu. Taktiež môžeme v prvých 3 dňoch vyskúšať, hneď ráno po prebudení, na lačno vypiť pohár teplej vody s 1 – 2 lyžicami glauberovej soli, alebo 1 – 2 lyžice psyllia ( psyllium -šupky semien indického skorocelu) v 250 ml vody, čo nám pomôže vyčistiť a vyprázdniť črevá.

Účinným prostriedkom ako pomôcť prekyslenému organizmu a nevoľnosti je, že si  pred spaním dáme večerný teplý kúpeľ vo vani s prídavkom 100 g sódy bikarbóny. Môžeme vydržať 1 až 3 hodiny a každých 10 minút si kefkou premasírovať pokožku celého tela.

Pri kúre je dobré nerozptyľovať a nevyčerpávať sa zbytočnými neprirodzenými aktivitami, ako pozeraním televízie a surfovaním na počítači, najmä dlho do noci. Dôležitý hormón melatonín, ktorý je produkovaný žľazou epifýzou v mozgu, je hormónom proti starnutiu, ktorý ukľudňuje, vytvára dobrú náladu a stimuluje tiež tvorbu rastového hormónu v hypofýze, ale pôsobí aj proti rakovine a ako antioxidant. Tvorí sa hlavne v noci medzi 2. a 3. hodinou, pokiaľ spíme v tme. Jeho tvorbu narušuje nedostatok spánku, ak ideme spať neskoro večer, keď večeriame neskoro, stres a nesprávna výživa. K vôli tomu sa potom ráno cítime nie celkom vo svojej koži.

Niekedy nás môže na začiatku kúry prekvapiť i niekoľkodňová zápcha. Nemusí nás to príliš znepokojovať, pretože celozrnná ryža nevytvára toxický obsah v črevách a stolica sa dostaví v správny čas, keď sa črevá dostatočne zregenerujú a posilnia. Často je to ale spôsobené len nedostatočným pitím vody! Keď začneme viac piť, denne asi 30 ml/kg váhy, pravidelná stolica sa rýchlo dostaví, hlavne ak väčšiu dávku (0,75 až 1,5 litra) vody vypijeme ako prvé hneď ráno. Môžeme použiť buď prefiltrovanú vodu, alebo vo väčšom pohári odstátu vodu, aby vyprchal chlór. Pod pohár môžeme položiť ešte nejaký permanentný magnet, aby sa voda nabila magnetickou energiou. Ak je zápcha tvrdošijnejšia a chceme predsa len urýchliť detoxikáciu pomocou stolice, môžeme večer pred spaním vypiť šálku čaju zo senného listu. Ak ani to nepomáha, môžeme vypiť šálku tohto čaju aj ráno. Ak by sme mali kŕče, urobíme čaj slabší. Tento čaj môžeme piť každý deň počas prvých 9 dní kúry.

Hneď od začiatku kúry dochádza k výraznému zníženiu krvného tlaku, čo nie je nebezpečné ani u ľudí s nízkym krvným tlakom. Treba len dávať pozor na prudké pohyby pri vstávaní, aby sa predišlo dokonca i prípadnému kolapsu, ktorý však tiež nás nemusí vystrašiť. Pri týchto problémoch je nápomocná sauna, telesná aktivita a cvičenie, zadržiavanie dychu po nádychu, prípadne výdych cez odpor stiahnutých hlasiviek, akoby sme mierne chrápali, v jóge sa toto dýchanie nazýva udždžáji. Keď sa mi trochu zatočí hlava, na chvíľu si čupnúť dole, keď som medzi ľuďmi, tak si zaväzujem topánku. Existujú tiež špeciálne čajové zmesi. Účinný je čaj z imela bieleho, z ktorého sa robí cez noc studený macerát a ráno po zohriatí sa vypije.. Možno skúsiť požuť rozmarín alebo dať jeho éterický olej do kúpeľa.

Naopak, pokles tlaku je vítaný pri vysokom krvnom tlaku. Pri ryžovej kúre krvný tlak za pár dní klesne, často až pod „normál“, a to aj pri dlhotrvajúcej esenciálnej a sekundárnej hypertónii, často krát odolávajúcej akémukoľvek spôsobu liečenia. Tento nižší, normálny tlak sa potom zachová aj po kúre, ak sa nevrátime k príliš nesprávnemu stravovaniu!

Ak niekedy pociťujeme počas dňa hlad, mali by sme rozlíšiť či nejde len o nutkavé chute, ako prejavy detoxikačných symptómov. Ak máme chuť na sladké, často môžeme mať len potrebu sa napiť. Vypime vtedy pohár dobrej vody.

Ďalšou príčinou pretrvávajúcej vážnej únavy, môže byť dobre myslená konzumácia čo najkvalitnejšej, teda najdrahšej celozrnnej ryže, ktorá sa žiaľ niekedy v regáloch nachádza. Ide o predvarenú, či predparenú alebo inak predupravovanú ryžu, ktorá sa vyznačuje krátkou dobou varu. U nás napr. parboiled hnedá ryža od Uncle Ben`s, v krabičke, ktorá je počas výroby viacnásobne denaturovaná a teda mŕtva, preto po dlhšej konzumácii spôsobuje slabosť a malátnosť. Keďže táto ryža je hodne drahšia, mylne sa domnievame, že dostávame aj lepšiu kvalitu. A naviac, ako sa posledne zistilo, je plná toxínov.

Rovnako zradné by bolo varenie alebo zohrievanie ryže v mikrovlnke, ktorá stravu biologicky poškodzuje.

Oslabujúce počas RK, hlavne v prvých fázach, môže byť plytvanie sexuálnou energiou. Mali by sme sa v tomto smere šetriť, hlavne muži, pretože takto strácajú veľmi cenné vitálne látky ako  množstvo hormónov, vitamínov a minerálov, hlavne zinok, s ktorými, počas kúry, telo šetrí a veľmi jemne hospodári. Z toho potom mohla vyplývať pretrvávajúca únava, depresia a vyčerpanosť. Pri čistej hladovke sa napr. po 7 až 10 dňoch úplne stráca záujem o sex, telo musí šetriť energiu a vynakladať ju na svoju regeneráciu. Ak by sme sa v tomto však nechceli obmedzovať, mali by sme pred kúrou zvládnuť taoistický spôsob milovania – Tao lásky, bez straty semena u mužov, ako to učí v niektorých knihách majster Mantak Chia.

Prekvapujúcim problémom pri RK, hlavne v I. fáze, môže byť niekedy objavenie sa rôznych nepríjemných príznakov v minulosti prekonaných a nedoliečených chorôb. Tieto, nesprávnym liečením, potlačené choroby RK zasiahla a začínajú sa objavovať a prirodzene riešiť. Môžu to byť napr. kožné problémy, problémy s močením a iné. Mohli by sme to chybne pripisovať na vrub ryžovej kúry, no tu ide o tzv. liečivú spätnú reakciu, kedy sa vďaka detoxikácii v RK začínajú tieto zastarané problémy dávať do poriadku.

Počas celej kúry sú veľmi vhodné cvičenia, ktoré čistia a otvárajú energetické dráhy a energetizujú telo, ako je joga, chi-kung, vedomé nabíjanie sa kozmickou energiou, dýchacie cvičenia, relaxácia, meditácia, alebo modlitba. Čítanie povznášajúcej literatúry je tiež podporou, pretože sa stávame v priebehu kúry obzvlášť citliví a vnímaví pre duchovné, filozofické a mravné problémy. Podporu prírody dostávame, ak začíname kúru, ako bolo už spomenuté, na spln alebo na začiatku II. alebo IV. fázy mesiaca, prípadne na nov.

V tejto etape najviac strácame na hmotnosti, pretože sa telo čistí od usadenín a hlienov a odbúravajú sa choré a menejhodnotné bunky. To by nemalo robiť starosti chudým ľuďom, pretože strácame len choré a menejcenné bunky, teda kilá chorôb. V priebehu celej kúry môžeme schudnúť okolo 5% (pri čistej 42 dňovej hladovke maximálne 25%, čo je ešte bezpečná hranica) v závislosti od stupňa zanesenia organizmu, nadváhy, našej telesnej aktivity a stresu. Po ukončení celej kúry si každý kto mal nadváhu, udrží dosiahnutú hmotnosť, ak sa nezačne trvalo nezdravo stravovať, pretože v organizme došlo k úprave a prestavbe celého metabolizmu. Chudý naopak začne priberať a dosahovať svoju prirodzenú hnotnosť.

Sú však aj prekvapujúce prípady, kedy pri kúre takmer nedošlo k úbytku na váhe, vďaka aktívnemu cvičeniu a posilňovaniu. Došlo síce ku strate tuku, ale v tom istom pomere k nárastu svalov. Takže človek schudol, ale nestratil na váhe.

Ak sa jazyk potiahne bielym povlakom, môžeme ho oškrábať malou lyžičkou. Ťaháme ňou najprv smerom nadol potom zľava doprava a opačne a medzi tým lyžičku a ústa vyplachujeme vodou. Nezabúdame na pravidelné a dôkladné čistenie zubov po každom jedle, najlepšie japonským čiernym, denti práškom alebo jemnou morskou soľou, či slanými zubnými pastami, ktoré aplikujeme na zuby, najlepšie, bez prídavku vody. Zuby, ďasná, prípadne priestory kŕčkov pri korunkách a mostíkoch dôkladne vyčistíme a vymasírujeme kefkou zo všetkých strán smerom od kŕčkov ku koncom zubov. Pred tým môžeme použiť šparátko a malé kartáčiky na čistenie medzizubných priestorov.

Ťažké trávenie: u niektorých ryžujúcich sa môže vyskytnúť problém, že sa nám ryža v žalúdku ťažko trávi, pocit nadutého, plného žalúdka. Ryža nám potom v žalúdku dlho leží, čo dlhodobo nakoniec môže viesť k rozladenosti a prerušeniu kúry. Toto sa vyskytuje hlavne u ľudí s oslabenou a preťaženou slinivkou brušnou, často krát ako následok nemiernej konzumácie sladkostí v minulosti, ale tiež pri organizme zamorenom plesňami. Oslabená slinivka nám produkuje nedostatočné množstvo enzýmov na trávenie zložitých cukrov, škrobov počas I. fázy RK.

 • Tu môže pomôcť už spomenuté dôkladné žuvanie každého sústa 200 až 300 krát, čo šetrí slinivku a odľahčuje tráviace orgány, pretože čiastočné štiepenie škrobov nastáva už v ústach slinami. Uvádza sa tiež, že sa tým uvoľňujú dôležité látky, ktoré prenikajú až do buniek a tie detoxikujú a omladzujú. Bez tohto žuvania to nemá účinok!
 • Znížiť konzumované množstvo ryže. Ak sme neboli zvyknutí jesť obilniny, v našich slinách sa tvorí menej ptyalínu, amylázy na štiepenie škrobov a kým sa pomery zmenia niekoľko dní to potrvá, pri dôkladnom žuvaní.
 • Taktiež možno vyskúšať pred varením ryžu opražiť na sucho do zlatista, čo ju dextrinuje a tým robí ľahšie stráviteľnou a pre väčšinu tiež chutnejšou.
 • Guľatozrnú ryžu uvaríme v tlakovom hrnci ako ju varia makrobiotici. Večer namočená a umytá ryža sa ráno dá do tlakového hrnca v pomere asi 1 šálka ryže a 1,7 šálky vody, najprv sa varí 10 minút a zberá sa pena, potom ak vyvrelo moc vody trochu pridám, tlakový hrniec zavriem a varím 50 minút na malom ohni a s podloženou sieťkou na rozptyľovanie plameňa. Takáto ryže je veľmi dobrá a sladká.
 • Ďalšou možnosťou je už v predošlom uvedená 3týždňová predpríprava na ryžovú kúru.
 • Pri zlom trávení ryže v prvej fáze môžeme tiež skúsiť namiesto ryže zaradiť ryžovú polievku, ktorá je veľmi chutná a ľahko stráviteľná a vhodná pre ľudí chorých (obzvlášť zápal žalúdočnej sliznice a žalúdočné vredy), rekonvalescentov a so slabým trávením alebo ako prechod po kratšej hladovke. Pripravíme ju tak, že do väčšieho ťažšieho hrnca dáme 1 diel premytej celozrnnej ryže a 7 dielov vody, môžeme ju nechať pár hodín namočenú (keby sme nerobili ryžovú kúru, použili by sme tiež trochu morskej soli, alebo morskú riasu kombu). Ryžu privedieme do varu a potom hrniec postavíme na liatinovú platničku, prípadne až na dve platničky nad sebou a ryžu varíme 7 hodín, z večera do rána, na čo najslabšom plameni. Na pokrievku môžeme ešte položiť viac krát zloženú utierku, aby bol hrniec zvrchu lepšie tepelne izolovaný. Po uvarení obsah odspodu dobre premiešame, je normálne že sa spodok značne prichytí, ale nie pripáli. Dáme ešte pod perinu na hodinu, tým sa spodok celkom uvoľní a dá sa lyžicou dobre premiešať. Konzumujeme 3 x denne namiesto ryže. Mne chutí táto ryžová kaša, nabitá energiou, viac ako samotná ryža. Dobre žujeme, presliňujeme a môžeme spozorovať, koľko cennej vlákniny celozrnná ryža vlastne obsahuje. Takúto ryžovú polievku Číňania bežne raňajkujú a nazývajú ju congee.
 • Pri veľmi závažných problémoch by mohla pomôcť modifikovaná 35 dňová zostupno – vzostupná varianta ryžovej kúry a to 7 x 5 dní v poradí etáp: 4-3-2-1-2-3-4, pričom by v prvej zostupnej fáze (teda 4. RK) varená zelenina prevažovala, teda by tvorila viac ako 50%,. Vhodné je tiež v prvých 3 fázach zostupnej etapy (4-3-2) striedanie ryže s pohánkou a pšenom. Zo surovej zeleniny v 4. fáze zostupnej etapy sa môžu jesť len čerstvé vňate, ako petržalku, klíčky lucerny a pažítku. Takto sa môže preťažená slinivka zregenerovať a zotaviť. Taktiež ľudia, ktorí konzumovali veľa cukru a sladkostí a brali antibiotiká majú poničené a zaplesnivené vnútorné prostredie, tiež by mali použiť túto prispôsobovaciu kúru, pričom by mali ešte niekoľko týždňov predtým vylúčiť cukor a sladkosti a piť hodne čerstvej surovej zeleninovej šťavy obsahujúcej 50% dobrej sladkej cvikle ( nie technickej, ako sa niekedy predáva, z ktorej šťava je nechutná), zvyšok mrkvy, zeleru a kúsok redkvičky. Túto šťavu by pili aj počas fáze, kedy sa používa surová zelenina. Nezabúdať pri šťavách na pitie po malých dúškoch a dobré preslinenie, inak sú ťažké na žalúdok.
 • Ako jedno z možných východísk je tiež, že si začneme pridávať dusenú zeleninu. Nie je to samozrejme najideálnejšie, ale zachráni nám to kúru. Tým pádom sa nám druhá fáza ale predĺži o zostávajúce dni z prvej fázy.
 • Až krajným riešením môže tiež byť užívanie tráviacich pankreatických enzýmov napr. Pancreolan Forte alebo Kreon. Užívame po jedle najmenšie potrebné množstvo, aby náš pankreas úplne neprestal tvoriť vlastné enzýmy. Ráno by sme mohli vystačiť s vlastnými, cez noc pripravenými enzýmami, takže potom berieme tak 1 tabletku po obede a 1 tabletku po večeri. Toto užívanie obmedzíme len na I. fázu a snažíme sa neprejedať a tak šetriť svoj pankreas. Najlepšie, keď sa v tomto prípade však poradíme s odborným lekárom.

II. fáza kúry: Celozrnná ryža s krátko tepelne upravovanou zeleninou.

Trvá ďalších 9 dní. Ryžu si môžeme už variť s pridaním malej štipky morskej soli. Kto by chcel, môže si ju variť so strúčikom pokrájaného cesnaku a dochutiť napríklad majoránom.

Ako prílohu začíname podávať zeleninu udusenú s malým množstvom vody, či uvarenú v pare alebo upečenú v rúre, prípadne uvarenú v slanej vode. Jej množstvo: nie viac ako 25% váhového množstva varenej ryže! Len v  teplom ročnom období alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite môžeme množstvo zeleniny mierne zvýšiť. Zeleninu už môžeme pripravovať s malým množstvom morskej soli, avšak tuk ani olej zatiaľ nepoužívame! Aby sme čo najviac znížili množstvo soli, používajme na dochutenie zeleniny radšej rôzne aromatické bylinky, ako bazalku, tymián, majorán, rozmarín, oregano, mletú rascu a podobne, ktoré sú zároveň známe ako silné antioxidanty a zdroj fytochemikálií. Veľmi účinný, až liečivý, v tomto zmysle, je prášok kurkumy, ktorý si už tiež môžeme pridávať a variť spolu s ryžou, v polievke alebo s dusenou zeleninou. K jedlu s kurkumou je potrebné, po vychladnutí, pridávať štipku mletého čierneho korenia, čím sa až 1000 krát zvyšuje účinnosť hlavnej obsahovej látky kurkumínu. Zeleninu pripravujeme tak, aby nedochádzalo k zbytočnému vylúhovaniu a strate jej minerálov a vitamínov, ktoré sú podstatné, aby naše telo bolo zdravé, kompaktné a pevné.

Organizmus sa v tejto fáze začína stabilizovať. Zelenina začne dodávať telu ďalšie nové dôležité bioaktívne látky, ako minerály, vitamíny, stopové prvky, dôležité pre rôzne metabolické pochody a imunitu. Rovnako dôležité sú i stovky a tisícky veľmi účinných fytochemikálií v jednotlivých druhoch zeleniny, fungujúcich tiež ako účinné antioxidanty, neutralizátory rôznych karcinogénov, a priamo zabraňujúcich mnohými mechanizmami rozvoju samotných rakovinových buniek v ich rôznych štádiách. Nesmieme však zabúdať ani na dôležitosť vlákniny v zelenine. Takže spolu s ryžou sa svojimi účinkami začínajú vzájomne mnohostranne podporovať a doplňovať.

Najvhodnejšia zelenina je: hlavne mrkva, kapusta, cibuľa; potom petržlen, zeler, kaleráb, rôzne druhy tekvíc (najcennejšia je malá oranžová tekvica hokaido, ktorej šupka sa neodstraňuje, stačí ju len umyť, vykrojiť vadné miesta a variť, piecť či dusiť), uhorky, cvikla, pór, reďkovka, karfiol, kel, brokolica, červená kapusta, špargľa, zelená a červená paprika. Kto je zvyknutý, tak len v malom množstve a pre chuť, možno pridávať aj zelenú fazuľku, mladý hrášok a kukuričku. Nepoužívame mrazenú a hlavne sterilizovanú zeleninu, ktorá je bezcenná a  škodlivá, ale vždy čerstvú. Veľmi potrebná je tiež zelená, listová zelenina, ktorá je najzásadotvornejšia a ktorú obyčajne blanšírujeme, to znamená veľmi krátko povaríme v horúcej slanej vode, alebo v pare. Najjednoduchšie však je, keď ju nakrájame a krátko pred dohotovením primiešame k ostatnej pripravovanej zelenine.

Nevhodnou zeleninou sú paradajky, ktoré sa po uvarení stávajú extrémne kyselinotvorné (normálne by sa mali jesť len surové, kedy sú silno zásadotvorné, čo je pre organizmus priaznivé), taktiež baklažán. Nepoužívame huby, výnimku tvoria len japonské huby shitake, ktoré môžeme od druhej fázy používať dusené v malom množstve na dochutenie zeleniny (ak sú sušené, vopred ich na pár hodín namočíme).

Zeleninu striedame buď jednotlivo alebo kombinujeme spolu len málo druhov. Na rozdiel od ryže ju pripravujeme, podľa možnosti, ku každému jedlu vždy čerstvú, pretože už krátko po uvarení stráca na svojej hodnote a varíme ju len krátko (3 až 10 minút podľa druhu zeleniny). Ráno sa odporúča konzumovať listovú zeleninu, vrátane póru, kelu, kučeravého kelu, stopkového zeleru, na obed skôr guľatú, nadzemnú zeleninu (cibuľa, kapusta, tekvica..) a na večeru zase koreňovú zeleninu, rastúcu pod zemou (mrkva, petržlen, paštrnák..). Avšak sú aj iné prístupy, ako napríklad  tzv. dúhová diéta, kedy na raňajky jeme červenú, oranžovú a žltú zeleninu, na obed žltú, zelenú a modrú a na večeru modrú, indigovú, fialovú, bielu a žltú zeleninu, pričom sa riadime zafarbením povrchu zeleniny.

Je škoda, že niekomu môže robiť problémy jesť tepelne upravovanú zeleninu, pretože v detstve získal odpor k vyvarenej zelenine z polievky. Tu skúsime všetku zeleninu len blanšírovať, t.j. krátko spariť vo vriacej slanej vode, alebo kratučko osmahnúť na sucho a podliať a podusiť. Teda ide o to, aby zelenina zostala vo vnútri ešte chrumkavá. Takto pripravenú zeleninu môžeme tiež zamiešať do uvarenej ryže na spôsob rizota, hlavne do práce a na cesty.

Avšak v tejto fáze, a vôbec aj v ďalších fázach ryžovej kúry, je prijateľné, keď občas dané množstvo tepelne upravovanej zeleniny, prípadne i s malým množstvom morskej zeleniny, teda dopredu namočených morských rias (napr. wakame, hiziky, arame, nori, chaluha bublinatá – fucus vesiculosis), skonzumujeme vo forme zeleninových polievok. Polievku pripravujeme tak, že vo vode, v ktorej máme namočené nejaké morské riasy, varíme vhodnú, na šikmo nakrájanú zeleninu. Začíname s druhmi vyžadujúcimi dlhšiu dobu varenia a postupne pridávame mäkšie. Na koniec mierne osolíme morskou soľou, Soľčankou alebo zakončíme pridaním pol kávovej lyžičky v troche vody rozrobenej „japonskej“ slanej sójovej pasty miso. Pre celiatikov je vhodné ryžové miso. Na koniec do polievky pridáme nasekané zelené vňaťky. Morské riasy sú veľmi prospešné pri problémoch so štítnou žľazou, hlavne chaluha bublinatá. Majme však na pamäti, že samy o sebe obsahujú už dosť soli, takže nám môžu suplovať časť soli. Polievku pripravujeme číru, teda nezahusťujeme ju žiadnou zápražkou, múkou a podobne. Na zahustenie však môžeme eventuálne pred dokončením pridať trochu potretého surového zemiaka. Časť uvarenej zeleniny z polievky si môžeme vždy nechať stranou a použiť ju ako prílohu k ryži.

Pri polievke však pozor, aby sme s ňou nekonzumovali skryte príliš veľa soli. Dochucovať ju radšej aromatickými bylinkami. Existujú aj zmesi byliniek do polievky bez soli.

Snažíme sa neprekračovať 25 percentné množstvo zeleniny, pretože by nás to mohlo vyviesť z rovnováhy, ktorú zabezpečuje práve prevaha ryže, a už vôbec nie občas úplne nahradzovať ryžu zeleninou, ako sa niekedy môže stávať. Inak znížime liečivé účinky kúry, kde kľúčovú úlohu v tomto prípade hrá práve ryža. Najlepšie však je, keď na toto množstvo zeleniny v druhej fáze nabiehame postupne.

V druhej fáze kúry sa väčšinou strácajú subjektívne zdravotné ťažkosti, hlavne ak dbáme na dostatok telesnej aktivity. Cítime sa značne lepšie, máme viac energie duševnej výkonnosti a optimizmu, myseľ je jasná. Bola by však škoda, keby sme v návale nadšenia a výrazného zlepšenia zdravotného stavu porušili alebo skrátili kúru, a tým znemožnili trvalé odstránenie zdravotných problémov a úpravu metabolizmu. (U mnohých ľudí je však úplne normálne, ak takmer počas celej kúry pociťujú akoby telesný, tak aj duševný útlm, všetko je individuálne).

Pri liečení vážnejších chorôb, v tejto fáze by sme mali konzumovať biologicky dopestovanú zeleninu, to znamená nehnojenú umelými hnojivami a neošetrovanú chemickými prípravkami. Aj normálne sa však snažíme si zadovážiť čo najmenej chemicky pestovanú zeleninu. Takéto potraviny, dopestované prírodným spôsobom na zdravej pôde, s kompostom obsahujú značne menej chemikálií a podstatne viac vitamínov, minerálov, stopových prvkov a fytochemikálií, potrebných pre funkciu nášho tela a imunitného systému.

Môže sa však stať, že kožné choroby, ktoré prvá fáza, k našej veľkej radosti, behom pár dní rýchlo spacifikovala sa pri nábehu na druhú fázu opäť zhoršia a ožijú. Príčina môže byť práve v tom, že sme natrafili na príliš chemizovanú zeleninu od nepoctivých predajcov, ktorej konzumácia opäť zaťažuje a alergizuje náš organizmus.

V prípade akéhokoľvek porušenia kúry, ak sme náhodou skonzumovali niečo nevhodné, nemali by sme prepadnúť malomyseľnosti, ale ďalej pokračovať v kúre. Nasledujúci deň si potom zaraďme buď len čistú ryžu, alebo hladovku. To nám opäť vráti duševnú a telesnú rovnováhu, i keď nemusí vždy celkom vykompenzovať zníženie liečebných účinkov kúry.

III. fáza: Predchádzajúci stravovací režim plus strukoviny.

V treťom 9-dňovom období si doterajšiu stravu obohatíme pridaním 10-ich až 15-ich percent varených strukovín. Toto množstvo však neprekračujeme. V tejto fáze sa telo začína opäť budovať.

Množstvo suchej ryže na deň, pred varením, ktoré by sme nemali prekračovať v tejto fáze je 2,5 dcl, t.j. asi 225 g.

Striedame tieto strukoviny: rôzne druhy fazulí, hrach, šošovica, sója, bôb, cícer. V kombinácii s ryžou sú strukoviny pre organizmus zdrojom plnohodnotných bielkovín. Percentuálna využiteľnosť takto kombinovaných bielkovín (správny pomer obilnín a strukovín je 1 ku 1/8 až 1/5) dokonca značne prevyšuje využiteľnosť bielkovín mäsa. Najhodnotnejšia a veľmi chutná je sója, ktorá obsahuje až 2 razy toľko bielkovín ako mäso. Niekto môže však na ňu byť alergický. Strukoviny obsahujú hodne kyseliny listovej (vitamín B9), ktorá je dôležitá pri odbúravaní zvyškového agresívneho homocysteinu, tvoriaceho sa v bunkách, čím predchádzame mnohým civilizačným chorobám ako ateroskleróze, rakovine, nervovým poruchám. Ich pravidelná konzumácia je užitočná tiež ženám, pretože obsahujú, hlavne sója, fytoestrogén, ktorý výrazne zmierňujú problémy v prechode.

Tu treba ešte zdôrazniť ďalší synergický efekt, medzi obilninami a strukovinami pri ryžovej kúre, čo sa týka hlavne imunitného systému, čo práve môže mať vplyv na vyliečenie. Hlavne strukoviny, ale aj obilniny, orechy a semená obsahujú látku inozitol-fosfát, ktorý podporuje aktivitu NK buniek, zabijákov vírusov a rakovinových bunkiek. Hrá dôležitú úlohu pri kontrole delenia, diferenciácie a odumierania buniek a tým bráni nádorovým zmenám a podporuje samodeštrukciu (apoptózu) rakovinových buniek. Má antioxidačné účinky, znižuje cholesterol a triglyceridy v krvi. Má tiež pozitívny účinok na priebeh cukrovky (bráni rozvoju poškodenia nervového systému) a pod.

Obilniny zase obsahujú známy betaglukán, čo je prírodný polysacharid, ktorý, ako sa dokázalo, tiež podporuje imunitu. Významne aktivuje činnosť a funkcie fagocytov, bielych krviniek, ktoré pojedajú baktérie a vírusy. Najlepšími prírodnými zdrojmi betaglukánov, hneď po ovse, je práve hnedá ryža, ktorá ich obsahuje až niekoľko gramov na jednu misku ryže! Pre porovnanie, jedna kapsula Imunoglukánu z lekárne obsahuj len 100 mg betaglukánu. Na ďalších miestach v obsahu betaglukánu nasledujú: jačmeň, hliva ustricová, huba šitake, tebi droždie a pangamín.

Takže takto sa liečivý účinok strukovín a obilnín, ale aj zeleniny, vzájomne viacnásobne dopĺňa a podporuje, čiže dochádza k synergickému efektu.

Príprava strukovín: Strukoviny si varíme na celý deň, dokonca je možné konzumovať strukoviny po uvarení ešte aj nasledujúci deň.

Strukoviny viac krát prepláchneme, namočíme na 6 až 12 hodín (podľa ich veľkosti a teploty vody, bôb, cícer a fazuľky azuki až na 20 hodín). Ak sa na povrchu vody vytvorila už pena, je to znak, že správna doba namočenia bola už prekročená a vylúhovali sa minerály. Vodu zlejeme, dáme novú a varíme bez soli, až do mäkka. So soľou by sa strukoviny varili veľmi dlho alebo by sa vôbec neuvarili. Iba bôb a červená šošovica tvoria výnimku, varia sa v osolenej vode.

Do vody pridávame korenie, ktoré uľahčuje varenie strukovín a podporuje naše trávenie (rasca, fenikel, aníz, bazalka, prípadne morské riasy, najlepšie kombu). Pri sóji vodu po namočení zlievame vždy a varíme ju v novej vode, asi 45 minút v tlakovom hrnci. Normálne sa sója do mäkka varí až 3 hodiny. Táto doba je potrebná tiež preto, aby sa v sóji deaktivoval inhibítor enzýmu tripsínu, ktorý bráni našej slinivke  v správnom strávení bielkovín zo sóje. Pozor, pri dlhšom varení už sója začína opäť tvrdnúť! Sója pri varení v tlakovom hrnci hodne pení, preto ju necháme 2-3 krát zovrieť a zoslabiť a až potom nasadíme tlakový vrchnák Vhodná je preto vyššia kuchta, aby pena nedosiahla až k vrchnáku a neupchávala tlakový ventil.

Po uvarení strukoviny zlejeme, (zvyšnú vodu použijeme do polievky alebo na prípravu zeleniny) mierne osolíme morskou soľou alebo pokvapkáme dobrou sójovou omáčkou (dozrievanou tradičným spôsobom, ako napr. Shoyu, pre istotu kúpiť v dobrom Natur obchode, nie supermarketoch čínsku a holandskú). Pre celiatikov je vhodná tamari omáčka, ktorá neobsahuje pšenicu a teda žiadny lepok.

Celozrnnú ryžu si už môžeme od druhej polovice tejto fáze dochucovať tradičnou liečivou japonskou posýpkou, gomasiom, v množstve asi pol kávovej lyžičky na porciu. Gomasio si pripravíme tak, že ľahko, ale svižne opražíme na panvici opláchnuté a okvapkané sezamové (najlepšie nelúpané) semienko. Neustále ho miešame, pokým nezačne pukať a voňať. Potom ho rozomelieme s jemnou opraženou morskou soľou (v objemovom pomere 16:1; sezam 16 dielov, soľ 1 diel) na makovom alebo trieštivom mlynčeku. V Japonsku sa k tomuto účelu používa keramická, vrúbkovaná trecia misa suribači a drevená trecia palička surikogi (možné zakúpiť aj u nás v niektorých natur obchodoch). Krúživými, špirálovitými pohybmi tĺčikom po dne a stenách misky môžeme takto asi za 10 minút pripraviť okolo 2,5 dl gomasia (podľa veľkosti misky suribači), ktoré uchovávame v sklenenom uzatvorenom pohári v chladničke.

IV. fáza: Ryža, varená zelenina, strukoviny a surová zelenina.

V tomto poslednom 9-dňovom období si začíname pridávať k doterajšej strave surovú zeleninu, jemne nakrájanú alebo nastrúhanú a používame tiež pokrájané listy zelenej listovej zeleniny alebo ich zajedáme celé, surové. V tejto fáze sa telo harmonizuje a dolaďuje.

Zeleninu najčastejšie pripravujeme ako rôzne zeleninové šaláty. Neskôr si pridávame samostatne, alebo používame na dochutenie šalátov mliečne kvasenú, nesterilizovanú zeleninu, známu tiež ako pickles (čítaj: pikls), ktorej najznámejším predstaviteľom je kyslá kapusta (pozor na sterilizovanú nakladanú zeleninu a sterilizované čalamády, ktoré nie sú živé a rôzne dochucované  a nie sú pre nás, minimálne, pri kúre vhodné). Takže potom náš tanier tvorí asi: 55% ryže, k tomu asi 20% tepelne upravenej zeleniny, 15% strukovín a 10% surovej zeleniny.

Jedným z dôvodov, prečo až tu zaraďujeme surovú zeleninu je, že podľa orientálnej medicíny našej pečeni, ktorá ak nie je v poriadku, v procese liečenia nerobí dobre nič surové, teda nielen ovocie, ale ani surová zelenina. A pečeň máme postihnutú skoro všetci, vzhľadom k divokým kombináciám potravy, ktoré zvykneme v súčasnosti konzumovať. Taktiež preto, že jeme sústavne niečo medzi jedlami, keď máme ešte plný žalúdok. Toto všetko spôsobuje v tráviacom trakte kvasenie, prípadne hnitie a tvorbu toxínov, ktoré musí pečeň neutralizovať. Taktiež pitie alkoholu pečeni moc neprospieva. Alkohol sa však tvorí v organizme aj sám pri trávení, ak kombinujeme jedlo s cukrom, sladenými nápojmi alebo množstvom ovocia, čo spôsobuje opäť kvasenie.

Surová zelenina v tejto fáze, silou svojich obsahových látok a enzýmov, ďalej spolupôsobí a umocňuje účinok doterajších potravín, ktoré vytvárajú vyvážené a harmonické zloženie, ktoré je vekmi v Ázii storočiami preverené.

Obvyklá príprava zeleninového šalátu:

Jemne, pozdĺž vlákien, nakrájame cibuľu a rukou ju rozmrvíme, na hrubom strúhadle alebo V-krájači nastrúhame kapustu, na jemnom strúhadle mrkvu, trochu petržlenu, zeleru, pridáme niečo zelené, napr. nakrájame nejaký druh hlávkového šalátu, nasekanú petržlenovú alebo zelerovú vňať, rukolu alebo kučeravý kel, ružičkový kel či mladé kalerábové alebo karfiolové, či cviklové listy alebo aj brokolicu. Na jaro používame s výhodou mladé púpavové listy alebo listy medvedieho cesnaku, rebríčku obyčajného, skorocelu kopijovitého atď.

Trochu posolíme morskou soľou alebo prírodnou vegetou bez glutamánu sódneho (soľčanka, vegetana), či pokvapkáme dobrou, tradične dozrievanou sójovou omáčkou.

Pridáme za studena lisovaný panenský olej (olivový, tekvicový, sezamový alebo slnečnicový). Teda až tu, zatiaľ len úplne málo, začíname používať dobrý olej.

Okyslíme citrónom alebo prírodným jablčným octom či pridáme nejakú kvasenú zeleninu (ktorá obsahuje probiotické baktérie), alebo jej šťavu. Veľmi chutný a zdravý je japonský ocot z umebošiek –umeocot. Vyhýbame sa však obyčajnému octu.

Potom všetko dôkladne premiešame. Môžeme urobiť aj väčšie množstvo šalátu a dôkladne ho natlačiť do 7 dl pohára so šroubovacím uzáverom (twist off) a uložiť do chladničky, kde ho môžeme skladovať počas niekoľkých dní. Elektrické strúhadlo na zeleninu nám prácu pri príprave väčšieho množstva šalátu môže uľahčiť.

Alebo hlávkový šalát dobre opláchneme a pokrájame, či natrháme na väčšie kúsky a podobne ochutíme „soľou, olejom a niečím kyslým“ a môžeme pridať aj cibuľu a roztlačený strúčok cesnaku. Tiež ho môžeme ešte nadstaviť rôznou strúhanou zeleninou. Zálievky s vodou do šalátov nepoužívame, pretože dochádza k vylúhovaniu vitamínov a minerálov. Najlepšou a najzdravšou zálievkou sú naše vlastné sliny, ktoré sa uvoľňujú pri dôkladnom žuvaní.

Aj pri surovej zelenine používame jednorázovo radšej menej druhov zeleniny, ale ich striedame. Ani v zime by nemal byť žiadny problém so zeleninou, pretože bielu a červenú kapustu, cibuľu, mrkvu, petržlen, zeler, cviklu, kel, cesnak, hlávkové šaláty, lístky špenátu, rukoly a ďalšie druhy zeleniny dostaneme kúpiť po celý rok, a to nám stačí tak na šaláty, ako aj na tepelnú prípravu zeleniny a nezaťaží to príliš náš rozpočet.

Upozornenie: Melóny žlté a červené rátame medzi ovocie a teda v tejto fáze kúry ich nepoužívame. Po absolvovaní kúry ich jeme len samotné na prázdny žalúdok, teda v dostatočnom odstupe pred jedlom, pretože sa nekombinujú s ničím, kvôli ich expresnému tráveniu, dokonca ani so žiadnym ovocím.

Prirodzene kvasená zelenina – Pickles: Kyslá kapusta je najznámejší predstaviteľ mliečno kvasenej zeleniny. Ďalšie možnosti sú: -jemne nastrúhaný kaleráb gigant, pár strúčkov prelisovaného cesnaku, morská soľ;

- jemne nastrúhaná cvikla, hrubo strúhaný chren, soľ;

- na plátky nastrúhaná tekvica (snáď najchutnejšia je hokaido), kôpor, soľ.

Môžeme však vyskúšať takmer každú zeleninu, ak ju zmiešame s asi 1,5 % morskej soli, s vhodnými koreninami a kúskami chrenu (aby sa zabraňovalo mäknutiu a kazeniu pickles) a natlačíme ju do veľkého uhorkového pohára a zaťažíme dostatočne širokou fľašou naplnenou primeraným množstvom vody. Ak treba prilejeme vodu, aby siahala pár cm nad zeleninu a povrch posypeme soľou, aby sa nechytila pleseň. Prikryjeme utierkou a už za 5 až 10 dní môžeme konzumovať chutnú, kyslú, mliečno kvasenú zeleninu. Dodržiavame hygienu a vyberáme ju len čistou lyžicou, aby sa pickles nezačalo kaziť. Ak je treba dolievame prevarenú slanú vodu, aby bol povrch vždy pokrytý dostatočnou vrstvou tekutiny. Neskôr ju môžeme preložiť do menších pohárov so šroubovacími uzávermi a uložiť do chladničky, kde nám vydrží veľa mesiacov, ak občas povrch zatlačíme lyžicou a tak ho zvlhčíme vytlačenou šťavou, prípadne na vrch dolejeme trošku hodne slanej vody.

Ak by sa nám začala kvasená zelenina na povrchu nejako kaziť, očistíme povrch, zalejeme trochou prevarenej, hodne slanej vody a posypeme ho jemno nastrúhaným chrenom, ktorý, ako sa presvedčíte, robí v takýchto prípadoch priam divy. Ešte lepšie, ak ho použijeme hneď ako prevenciu proti kazeniu sa na povrchu.

Miesto zaťaženia kvasiacej zeleniny v pohári fľašou, možno pohár tiež uzavrieť mikroténovým sáčkom a gumičkou, kde zelenina taktiež vykvasí a vytváraný kysličník uhličitý zabraňuje jej kazeniu sa i keď povrch nie je pokrytý vytlačenou tekutinou. Treba ju však občas zatlačiť rukou a tak z nej vytlačiť tvoriace sa plyny, ktoré ju trochu nadvihujú.

 

V. fáza: Prechod na „normálnu“ stravu:

V podstate predchádzajúce, IV. obdobie, tejto ozdravnej kúry je už plnohodnotnou stravou, ktorá obsahuje všetko, čo naše telo pre svoju stavbu a zachovanie zdravia, aj pri ťažkej fyzickej práci, potrebuje.

Hlavné zmeny, ktoré by sme mali v tomto období urobiť, spočívajú len v tom, že ryžu už začneme striedať a tiež kombinovať s ďalšími plnohodnotnými celozrnnými varenými obilninami, ako lúpaný alebo nahosemenný ovos, jačmenné krúpy, či nahosemenný jačmeň, pšeno, pohánka, quinoa, a veľmi hodnotná a bohatá na bielkoviny - pšenica dvojzrnka, špalda (nemecky Dinkel, čo je stredoveká, znovu objavená prapôvodina pšenice s obsahom množstva veľmi cenných výživových látok), kukurica. Ryžu si však niekoľko krát v týždni zachovajme  Svoj jedálny lístok začíname tiež obohacovať o produkty z týchto obilnín, ako celozrnný, resp. šrotový chlieb, najlepšie kváskový, obilné kaše a celozrnné (graham) cestoviny (varíme ich v slanej vode), halušky a ovsené vločky. Spolu s ryžou môžeme namáčať a variť obilniny, ktoré majú podobnú dobu varenia, ako napríklad sladká ryža, lúpaný ovos, väčšie jačmenné krúpy, prípadne špaldu (80% základnej obilniny a 20% doplnkovej).

Pri strukovinách rozšírime svoj jedálny lístok hlavne o tofu (textúrované sójové proteíny, tzv. sójové mäso, či plátky nie sú v tejto etape vhodné a aj neskôr ich používame len zriedka) a strukovinové nátierky. Až tu už môžeme začať trošku viac soliť a používať viac oleja a olejnatých semien. Nepoužívame však stužované, hydrogenizované tuky ako Rama, Héra, Perla a pod., ktoré sú škodlivé (narúšajú medzi iným prostaglandíny imunitného systému) a používame radšej kravské maslo. I keď neobsahujú síce cholesterol, ale väzby takmer všetkých ich molekúl sú  umelo nasýtené vodíkom – teda sú úplne pozmenené. Vždy obsahujú aj väčšie alebo menšie množstvo nebezpečných trans mastných kyselín.

Až teraz začíname konzumovať ovocie, najlepšie ako samostatné jedlo. Ak kombinujeme ovocie s niečím iným, spôsobuje v žalúdku kvasenie a narúša trávenie. V menšom množstve ho môžeme zjesť nalačno, aspoň tri štvrte hodiny pred iným jedlom.

V rámci zeleninového šalátu používame s výhodou naklíčované zrná obilnín, strukovín a semená vylúpanej slnečnice, sezamu a ďalších, (pozor na plesne). Ideálnym a klasickým predstaviteľom semien vhodných na naklíčovanie je zelená sója mungo, špeciálne určená hlavne na tento účel. Jej obsah minerálov a vitamínov po naklíčení je impozantný.

Na základe týchto doporučených potravín a zásad (nepoužívame ešte mliečne výrobky) si v tejto fáze tvorivo upravujeme a obohacujeme svoj jedálny lístok, pričom sa riadime mierne upraveným pomerom obilnín, zeleniny strukovín a šalátov a to: 50%:20%:15%:15%. V teplom ročnom období alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite môžeme množstvo zeleniny, prípadne strukovín navýšiť.

K tomuto v ďalšom ponúkame niekoľko receptov na využitie niektorých menej obvyklých, ale veľmi hodnotných obilnín a produktov z nich.

Pšeno

Ide vlastne o brúsené proso (česky jáhly), napriek čomu je však považované za celozrnnú obilninu. Je to pravdepodobne najstaršia kultúrna plodina. Má nielen vysoký obsah minerálov, ako fosforu a železa, ale aj vlákniny. Obsahuje veľké množstvo kremíku (až 59% z obsahu minerálov), takže priaznivo ovplyvňuje zuby nechty, vlasy a pokožku. Preto sa ráno odporúča rozhrýzť 1 kávovú lyžičku surového pšena a zapiť troškou vody alebo čajom. Vo veľkom množstve sú tiež zastúpené vitamíny skupiny B a niacín. Jeho veľkou výhodou je, že neobsahuje lepok a je ideálne pre bezlepkovú diétu pri celiakii. Pšeno možno všeobecne odporučiť alergikom. Možno ním tiež posilniť ľadviny a priaznivo pôsobiť na oči. Pšeno je výborné pre deti na povzbudenie chuti do jedla, najmä pri rekonvalescencii. Pšeno je jednou z mála zásadotvorných obilnín a preto je vhodné pri žalúdočných ťažkostiach. Uprednostňujeme ho hlavne v zime, pretože zohrieva organizmus.

Príprava: Pšeno najprv premyjeme v studenej, potom sparíme vo vriacej vode, aby sme pri dlhšie skladovanom zrne odstránili nepríjemnú pachuť, ktorá vzniká jeho oxidáciou povrchovej vrstvy. Precedíme ho cez husté sito a varíme v 2-násobnom množstve osolenej vody (asi 15 minút) do mäkka. Má podobné použitie ako ryža, t.j. ako príloha k strukovinám a zelenine, alebo ho zmiešame či posypeme rôznymi prísadami ako: gomasio, sójové boby; huby; strúhaná surová zelenina; škorica, med, olej, oriešky (syr a bryndzu až v ďalšej fáze).

Veľmi chutný je pšenový nákyp so slivkami, kde do olejom vymazaného pekáča kladieme vrstvy uvareného pšena, namočených a odkvapkaných sušených sliviek a hrozienok, pričom každú vrstvu osladíme medom a pokvapkáme olejom. Zapečieme v rúre.

 

Pohánka

Tvorí základnú zložku potravy Číňanov a Japoncov a je veľmi obľúbená v chladných stepiach Ruska a na Ukrajine. Hoci jej semená sa využívajú ako obilnina, nepatrí k obiliu. Je ľahko stráviteľná, nezaťažuje žalúdok, a ako výživná a posilňujúca strava  je vhodná pre rekonvalescentov. Ide o jedinečnú liečivú rastlinu s alkalickým pôsobením, bohatú na minerály ako kremík, fosfor, zinok a nervové vitamíny B1, B2 a B6 a stopové prvky meď, nikel, mangán, kobalt a selén. Obsahuje cenné bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny a lecitín. Veľmi je cenený jej vysoký obsah rutínu, flavonoidu, ktorý posilňuje imunitný systém, reguluje zrážanlivosť krvi aj hladinu cholesterolu a pôsobí ako ochrana pred rakovinou čreva. Známy je hlavne jeho pozitívny účinok na krvné vlásočnice, blokuje vnútorné krvácanie, tvorbu hemoroidov, kŕčových žíl a udržiava pružné cievy. Priaznivo pôsobí tiež pri vysokom krvnom tlaku a podporuje sexuálne funkcie. Je vhodná hlavne v zimnom období, pretože zohrieva telo. Neobsahuje lepok, preto je tiež vhodná a odporúčaná do bezlepkových diét.

Príprava: Pohánku niekoľkokrát prepláchneme studenou vodou, vsypeme do 2-násobného množstva osolenej vriacej vody, zamiešame a dáme na 2 až 3 hodiny pod perinu, aby dobre napučala (ak nemáme čas, môžeme ju normálne variť asi 10 až 20 minút). Podávame ju ako prílohu k zelenine, strukovinám, ale aj k mäsu, je z nej vynikajúce rizoto so zeleninou, dá sa zapekať. Môžeme k nej primiešať rôzne prísady, ako zeleninu; bryndzu s cesnakom (až v ďalšej etape); podusené huby; oriešky, olej a med a tak môžeme vytvoriť chutné samostatné jedlá na slano alebo na sladko.

 

Lúpaný ovos

Normálny ovos má na povrchu nestráviteľné plevy prirastené k zrnu, preto ho treba špeciálne lúpať. Bola však vypestovaná aj nahosemenná odroda, tzv. ovsená ryža alebo euroryža, ktorá je už vhodná aj na priamy konzum a tiež vhodná na naklíčovanie. U Germánov bol ovos základnou zložkou potravy, nazývali ho pokrmom bohov a germánski bojovníci ho varili pred bojovými ťaženiami. Dnes je to potravina a  liečivý prostriedok zároveň, preto si zaslúži väčšiu pozornosť. Je ďaleko bohatší na hodnotné bielkoviny a tuky než iné obilniny, preto je vynikajúci pre rastúci organizmus detí, pre dojčiace matky, pre športovcov a pri telesnej aktivite. Z toho dôvodu je ale menej vhodný pri liečbe rakoviny, ale naopak pre svoju vlákninu významný pri prevencii rakoviny, hlavne čriev a divertikulózy a hemoroidov. Tiež je výdatným zdrojom vitamínu E, niektorých vitamínov skupiny B a minerálov, obzvlášť zinku a kremíku, ale tiež horčíku, fosforu, železa a draslíku. Je zvlášť bohatý na betaglukány, rozvetvené polysacharidy, ktoré podporujú bunkovú imunitu, aktivitu fygocytov. Je v ňom mnoho stráviteľnej a nestráviteľnej vlákniny. Upravený na kašu pôsobí preventívne proti zápche, lieči poruchy trávenia, odstraňuje cholesterol a posilňuje srdečný sval. Pomáha pri poškodeniach pečene, zápale žlčníku. Ovos spevňuje kosti, pretože je bohatý na kremík. Čo najčastejšie by sa mal konzumovať pri cukrovke, pretože obsahuje tzv. „pomalé“ sacharidy, takže spomaľuje vstrebávanie cukrov, čim stabilizuje hladinu glukózy. Podporuje látkovú výmenu. Výskumné práce ukázali, že jeho konzumácia znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu, ktorý sa ukladá do ciev, čím bráni pred vznikom aterosklerózy. Jeho sliz je dávno známym liečebným prostriedkom pri žalúdočných a črevných chorobách. Je výborným pomocníkom pre ženy, vďaka obsahu horčíka tlmí predmenštruačný syndróm a v období menopauzy zasa zmierňuje návaly horúčavy. Dôležité je jeho sedatívne pôsobenie na nervový systém – pôsobí upokojujúco. Podporuje duševnú vnímavosť, aktivizuje našu duševnú hnaciu silu a prehrieva organizmus.

Príprava: Zrno premyjeme, namočíme na 6 až 12 hodín a varíme v 1,7 až 2násobnom množstve vody prikryté asi 45 minút, až je polovica zŕn popraskaná. Ochutíme morskou soľou a bylinkami. Potom ho necháme ešte dôjsť pod dekou. Môžeme ho však variť (i namáčať) spolu s ryžou, kedy jedna obilnina tvorí prevahu, asi 80%.

Odvar z ovsa: 4 PL mletého ovsa s 1 PL mletého ľanového semena rozrobíme v 1 dl. studenej vody. Vlejeme do 0,9 l vriacej vody a za stáleho miešania privedieme do varu a hneď nalejeme do litrovej termosky a necháme 3 – 4 hod. odstáť.

Tento odvar je vhodný pre obnovu žľazovej a absorbčnej schopnosti žalúdočno-črevnej sliznice. Pre obnovu zdravia po pôrode, kedy došlo k veľkým stratám krvi, pri rekonvalescencii po operáciách, ale aj pri prechode po hladovkách a šťavových kúrach, pri liekových alergiách, anémii, hypoacidite, chronických chorobách pľúc, porušení peristaltiky.

 

Jačmeň

Ide o najodolnejšiu obilninu, rastie takmer v každom podnebí. Má krátke vegetačné obdobie a malé nároky na vlhkosť. Podobne ako pri ovse poznáme normálny druh, ktorý treba obrúsiť a nahosemennú odrodu, ktorá je výživnejšia a je vhodná aj na naklíčovanie. Je to výživné a ľahko stráviteľné zrno, ktoré je dobrým zdrojom vlákniny, železa, draslíku, vápniku, fosforu a bielkovín. Má schopnosť zmäkčovať a zvláčňovať a preto uvoľňuje rôzne stuhnuté ložiská v tele, robí pružným psychicky i fyzicky. Prospieva tráviacej sústave, pôsobí protizápalovo a pomáha liečiť opuchy a nádory. Má mierne preháňavý účinok a osoží proti zápche. Tlmí bolesti močových ciest. Vysokú hodnotu má naklíčený jačmeň, ktorým sa liečia poruchy trávenia a nadúvania. Na Strednom východe je už dlho známy ako „liek na srdce“. Znižuje hladinu cholesterolu. Keďže je bohatým zdrojom betaglukánu má tiež protivírusové a protirakovinové účinky. Chráni pred rakovinou zažívacej sústavy, najmä hrubého čreva. Obsahuje silné antioxidanty, vrátane tokotrienolov. Pri varení sa tvorí sliz, ktorý má liečivé účinky pri vredovej chorobe žalúdka a niektorých črevných ťažkostiach. Kvôli vysokému obsahu kremíka slúži jačmeň na zlepšenie oslabeného väzivového tkaniva, degenerácie medzistavcových platničiek, poruchy držania tela a na posilnenie pľúc. Jačmeň je základnou a prevažujúcou zložkou skromnej stravy Tibeťanov, napriek, či vďaka čomu sú zdraví a vitálni. Je vhodný pre dojčiace matky na zvýšenie tvorby mlieka. Jačmenné polievky dojčaťom nespôsobujú žiadne tráviace ťažkosti. Ženy môže zaujímať, že táto potravina robí pokožku hebkú a krásnu. Jačmeň skôr ochladzuje, preto je vhodný hlavne v letnom období.

Príprava: Jačmeň alebo veľké jačmenné krúpy premyjeme, namočíme v 2,5násobnom množstve vody na 10 hodín a varíme prikryté asi 1 hodinu. Potom ho necháme ešte dôjsť aspoň pol hodiny pod dekou. Ochutíme ho sójovou omáčkou alebo gomasiom. Môžeme ho však variť (i namáčať) spolu s ryžou, kedy jedna obilnina tvorí prevahu, asi 80%.

Ďalšie použitia jačmeňa: Chutné polievky so zeleninou a strukovinami. Zapečené pokrmy s mäsom a bez mäsa. Strukovinovo-obilninové pokrmy, veľmi vhodné kvôli komplexnej skladbe aminokyselín a bez cholesterolu. Pečivo sladké i slané ako vianočné zákusky, sladké nákypy, palacinky, lievance a ďalšie.

 

Nákypy

Uvarená ryža, varené strukoviny a zelenina sa dajú zapiecť vo vymastenej forme na rôzne zeleninové nákypy. Takto môžeme ryžu spracovať tiež s ovocím do rôznych ovocných nákypov, kde môžeme pridať aj trochu sójového syra tofu. Namiesto ryže môžeme samozrejme s výhodou použiť aj pšeno, pohánku a jačmeň.

 

Obilné kaše

Z ovsených vločiek alebo tiež čerstvého obilného šrotu - pšeničného, resp. špaldového, jačmenného, ražného... môžeme na raňajky pripravovať varené alebo surové obilné kaše.

 • Kašu varíme v pomere 1:4 s vodou a štipkou soli. Vločky a šrot spočiatku stále miešame. Pred dovarením pridáme nastrúhané jablko, namočené hrozienka, maslo, škoricu, nasekané orechy, strúhaný kokos, prípadne trochu tvarohu. Na tanieri môžeme poliať lyžičkou medu alebo javorovým sirupom, ozdobíme kompótom, smotanou, jogurtom.. Rovnaké kaše si môžeme pripraviť aj zo pšena, čo je asi najzdravšia kaša a z pohánky, ktoré rozvaríme asi v 4násobnom množstve osolenej vody a až do uvarenia ich miešať nemusíme. Výsledné kaše by mali byť hladké asi ako krupičná kaša. Do vychladenej kaše môžeme s výhodou primiešať 2 lyžice čerstvo pomletého ľanového semienka.
 • Na surovú kašu vločky alebo šrot večer namočíme v miske a dáme do chladničky.  V inej miske namočíme hrozienka alebo iné sušené ovocie s orechmi. Ráno všetko zmiešame (hrozienka po namočení môžeme skontrolovať a nahnité odstrániť), pridáme nastrúhané jablko alebo iné ovocie. Miesto orechov môžeme ráno pridať strúhaný kokos (zvlášť vhodný z čerstvých kokosových orechov) alebo smotanu či pomletý mak, ale aj pomletý sezam či ľanové semienko. Dochutíme škoricou alebo šťavou z čerstvého postrúhaného zázvoru a chuť vyrovnáme troškou morskej soli alebo sójovej omáčky. Vhodné je aj pridať jogurt, tvaroh alebo roztlačené tofu.

Odporúčame si zadovážiť ručný lis na vločky (vločkovač, na ktorom sa dá aj mlieť, šrotovať) napr. Marga od talianskej firmy Marcato, pretože potom máte na kaše svoje vlastné zaručene čerstvé a surové ovsené, prípadne iné vločky a šrot.

 

Dogoty

Sú chutnou náhradou celozrnného chleba a pečiva. Vyznačujú sa maximálne rýchlou a jednoduchou prípravou, ale výsledok prekoná všetky naše očakávania.

½ kg jemne pošrotovanej pšenice (keď môžeme použijeme radšej špaldu) alebo celozrnnej múky (aj celozrnnej ražnej alebo zmesi s inými obilninami), pol lyžičky mletej rasce a štipku morskej soli, pridáme vodu a premiešame lyžicou, aby sme dostali redšie cesto. Necháme ho aspoň pol dňa alebo cez noc postáť, aby prešlo trochu fermentáciou a bolo ľahšie stráviteľné a odbúrala sa tiež kyselina fytová, ktorá sťažuje vstrebávanie železa, vápnika a zinku. Ešte raz premiešame a na vymastený plech alebo plech pokrytý papierom na pečenie kladieme polievkovou lyžicou podlhovasté kôpky (hustota cesta by mala byť taká, aby sa nám kôpky neroztekali). Pečieme v dobre vyhriatej rúre ½ hodiny, kým nedosiahneme pekné svetlo hnedú farbu. Najlepšie sú čerstvé, ale po vychladení a 1dňovom vyparení vydržia v chladničke v igelitovom sáčku aj 10 dní.

 

Množstvo ďalších dobrých receptov a rád nájdeme napr. v knižke Vegetariánska kuchárka od Karola a Drahomíry Červenej.

VI.  Normálna strava:

Obdobie nasledujúce po ukončení kúry je veľmi dôležité, pretože jeho rozumné zachovávanie, zvlášť v prvých mesiacoch po kúre, je rozhodujúce pre to, aby sa dosiahnuté výsledky naplno prejavili a stabilizovali a nie aby sme ich pri nesprávnom stravovaní rýchlo rozplytvali. Platí, že keď sa vrátime k našej predchádzajúcej nezdravej strave, vrátia sa po čase aj naše pôvodné zdravotné problémy, pretože boli výsledkom nášho nesprávneho stravovania a zlého životného štýlu. V súčasnej dobe sa totiž západná civilizácia stravuje tak, že žijeme neustále na pokraji katastrofy (rakovina, cukrovka, infarkt, črevné problémy, alergie, chrípky, rôzne zápaly, psychické problémy a pod.). Naše stravovacie zvyklosti sa od druhej svetovej vojny zmenili viac ako za celé obdobie pred tým.

Nadmerná konzumácia rafinovaných sacharidov, samotných alebo vo forme sladkých a múčnych jedál, ako biely cukor, biela múka, zákusky, koláče, nekvalitná čokoláda, sladené nápoje, je dnes jedným z najvážnejších faktorov, ktoré ohrozujú naše zdravie. Tieto sladké jedlá majú veľmi horké následky. Keby len časť z toho, čo už vieme o negatívnych účinkoch bieleho cukru, vyšlo najavo vo vzťahu k inej látke, táto by bola okamžite zakázaná. Biely cukor preukázateľne spôsobuje dnu, cukrovku, aterosklerózu, kazivosť zubov, hypoglykémiu, depresiu, problematické správanie detí a v neposlednom rade kriminalitu. Biely cukor sa chová ako voľný radikál a zároveň droga. Urýchľuje všetky degeneračne choroby a starnutie. Bádatelia vo výžive prehlasujú, že cukor, z fyziologického hľadiska, vôbec nepotrebujeme. Telo si ho vie samo, nezrovnateľne lepšie a dokonale vytvoriť v tenkom čreve z plnohodnotných škrobov.

Keď sme spokojní s predchádzajúcim stravovacím režimom, nesnažme sa nič moc meniť a snažme sa pri ňom čo najdlhšie zotrvať alebo aspoň čo najčastejšie sa k nemu vracať, čo znamená, že počas týždňa si zaraďujeme tzv. udržiavacie dni, kedy sa stravujeme podľa IV. resp. V. fázy tejto kúry.

Pre spestrenie môžeme namiesto obilnín zaradiť občas zemiaky, i keď cukrovkári by sa im mali vyhýbať (najlepšie sú varené v šupe a v slanej vode aby sa nevyvarili minerály). Ak sme nútení alebo ak sa nedokážeme vzdať živočíšnych bielkovín, tak dávajme prednosť domácim vajíčkam namäkko. Z mliečnych výrobkov sú najlepšie mliečno kvasené so živou laktobacilovou kultúrou, ako sú jogurty, kefír, acidofilné mlieko, cmar, prípadne tvaroh a snáď najhodnotnejšia je nepasterizovaná bryndza. Tieto mliečne výrobky slúžia dobre ako doplnok nedostatkových aminokyselín k obilninám (samozrejme okrem strukovín, ktoré sú k nim najideálnejšie). Z mäsa sú najlepšie ryby z voľného lovu a domáca hydina. Pri nákupe v obchode alebo reštaurácii najmä morka. Pri častejšej konzumácii mäsa sa však odporúča riadiť sa zásadami delenej stravy, čo znamená jesť mäso len s množstvom dusenej a surovej zeleniny, teda nekombinovať ho so škrobovinami, ako sú zemiaky, ryža, cestoviny a chlieb. Podľa najnovších výskumov by sa však hlavne rakovinári mali akýmkoľvek živočíšnym bielkovinám striktne vyhýbať, viď Čínská studie od T. Colina Campbella. Taktiež zdraví, by nemali konzumovať živočíšnych bielkovín viac ako 10% energetického príjmu.

K ryži namiesto strukovín môžeme tiež vyskúšať sem tam podávať bielkovinovú prílohu seitan, nazývaný tiež glutén, čo je čistá obilná bielkovina, pokiaľ netrpíme na celiakiu,. Získame ju vypratím cesta zo pšeničnej múky vo vode. Túto hnedastú gumovitú hmotu potom uvaríme v slanej vode ochutenej niektorými koreninami.

 

Nielen v tomto období, ale i neskôr by sme mali dbať na to, že nie je dôležité len to, čo jeme, ale tiež koľko toho jeme, ako to jeme, s čím to jeme a kedy to jeme.

 • Prepchanie žalúdka, i tým najlepším jedlom, spôsobuje kvasenie a škodí postupne mnohými spôsobmi.
 • Jesť by sme mali v pohode a dôkladne potravu požuť, nezapíjať a nesplachovať sústa tekutinami.
 • Vyvarovať sa škodlivých kombinácií; cukor (aj med) spôsobuje kvasenie každej potravy (hlavne však škrobov), ovocie sa nekombinuje so zeleninou, ale ani s ničím iným, nevhodná je kombinácia škrobovín s mäsom, ale aj s inými živočíšnymi bielkovinami. Nekombinujeme tiež navzájom viacero živočíšnych bielkovín (vajcia, syry, mäso), kedy žalúdok uprednostní trávenie len jedného druhu a ostatné nestrávené bielkoviny budú v črevách zahnívať. Pijeme hlavne pred jedlom (najneskôr 15 až 20 minút), ak tesne po ňom, tak len malé množstvo (asi 1,5dcl), nikdy nie počas jedla a medzi jedlami, keď je žalúdok už v procese trávenia, rozriedili by sme tým tráviace šťavy, a tak nenapraviteľne narúšali trávenie, čo niekedy môže spôsobiť až črevné koliky. Taktiež nemaškrtíme medzi jedlami, keď ešte žalúdok nie je prázdny a trávi predošlú potravu, čo by malo rovnako rušivý vplyv na trávenie. (Žalúdok potom nevie, či má pokračovať v trávení starého alebo začať s novým, čo sú úplne odlišné procesy.) Toto sa potom prenáša ďalej do čriev, ktorých činnosť a stav, ale aj ďalšie orgány a celý organizmus sa poškodzujú.
 • Nejedzme neskoro večer, najlepšie už po 17ej hodine alebo najneskôr 4 hod. pred spánkom, to ale len podmienene, pretože ponocujúci by mohli mať, z dlhodobého hľadiska, potom problém. Inak potrebujeme oveľa dlhšie spať a ráno vstávame unavení a malátni, často krát s úzkostnými stavmi. Ak sme sa však už takto prehrešili, vypusťme raňajky alebo raňajkujme len ovocie, ktoré napomáha čistiacim a vylučovacím funkciám, čo vtedy náš organizmus práve potrebuje.
 • Preto pozor, keď dlhodobo alebo v staršom veku budeme neskoro večeriavať a pri tom ešte výdatné večere, prípadne s množstvom živočíšnych bielkovín, objavia sa problémy s obličkami, ich nedostatočnosťou. A väčšinou sa nepríde na to, kde je problém a potom to nemusí dobre skončiť. K tomu sa môžu pridružiť aj ranné úzkostné stavy a depresie.

 

Prejedanie sa.

Treba ešte zvlášť upozorniť na škodlivosť prejedania sa, či už priveľkým, jednorázovo skonzumovaným, množstvom jedla alebo jedením príliš často a medzi jedlami, keď nie je ešte žalúdok prázdny. V prvom prípade máme nedostatok tráviacich štiav, ktoré boli pripravené v našich žľazách na trávenie potravy, v druhom prípade dochádza k zmiešaniu už natrávenej a novej nestrávenej potravy, čo v oboch prípadoch spôsobuje nedokonalé trávenie a vyvoláva kvasenie, nadúvanie a grganie, rozvracia trávenie a samotnú asimiláciu v črevách, produkuje jedy, znižuje imunitu, urýchľuje starnutie a skracuje život a v neposlednej miere tiež zanáša plesne do čriev a organizmu. Má vplyv na našu náladu, stávame sa letargickí a zároveň podráždení.

Stálym prejedaním sa, sa aj tie najlepšie stravovacie zásady rútia a vychádzajú navnivoč, i keď pri prejedaní sa zdravými a plnohodnotnými potravinami sa následky objavia oveľa neskôr. Ak sa prejedáme, potom nám pri riešení zdravotných problémov nepomôžu žiadne zázračné medicíny, ani kvapky alebo sirupy. Preto nezadusme náš tráviaci oheň priveľkým množstvom jedla, pretože tento oheň potom nehorí ale čmudí a zanáša sadzami a dechtom potrubia a prieduchy nášho tela.

Ľudová múdrosť na celom svete od pradávna zaznamenala dôležitosť správneho a striedmeho jedenia: „V najlepšom prestaň“. „Každá choroba pochádza od stola“. „Človek si svojimi vlastnými zubami kope hrob“.

Taktiež v biblii je obžerstvo jedným zo smrteľných hriechov a v Evanjeliu Esenejských hovorí Kristus, že Diabol vás núti, aby ste jedli stále viac a viac. Jogíni zase hovoria, aby sme obetovali svojmu tráviacemu ohňu trochu jedla.

Jedzme preto všímavo a s nadhľadom, aby sme mali lepšie pod kontrolou množstvo skonzumovaného jedla a nestratili sa v jedení ako zvieratá.

Nejedzme pri pozeraní televízie, prípadne pri počúvaní rádia, kedy je naša pozornosť odvedená a kedy dokážeme nekontrolovane zjesť kvantá jedla.

 

Pri vážnejších chorobách.

Už spomínaní ľudia z Rakúska, ktorí sa vyliečili z vážnejších zdravotných problémov pomocou ryžovej kúry dodržiavali a dbali zároveň na niektoré ďalšie zásady:

 • Predĺžili si 1. fázu kúry, kedy sa je len čistá celozrnná ryža, v jednom prípade až na 40 dní.
 • 4. respektíve 5. fázu kúry držali potom dlhodobo alebo trvalo.
 • Úzkostlivo dbali na to, aby ich potraviny boli čerstvé a z ekologického poľnohospodárstva, nezaťaženého žiadnou chémiou.
 • Vedeli, že len to, čo človek do ryžovej kúry investuje to od nej aj dostane.

 

Spojenie ryžovej kúry s inými metódami.

Kombinácia ryžovej kúry počas jej prevádzania s inými diétami nie je možná, ak sa má zachovať jej význam a účinok. Pre toho, kto by chcel túto kúru ešte zvýrazniť, tvorí výnimku len zaradenie doporučených dní hladovania podľa lunárneho kalendára (možno ho zakúpiť v kníhkupectve), kedy len pijeme nesladené, nedráždivé čaje a pramenitú vodu, tak ako počas celej kúry a neprijímame žiadne jedlo. Tento deň hladovania nám hviezdy prinášajú raz do týždňa a to vtedy, keď je spln alebo nov mesiaca alebo sa mesiac nachádza v polovici. Toto je možné ešte doplniť o ďalší tzv. jogínsky pôst (v Indii považovaný za najvhodnejší a najúčinnejší deň pre hladovanie) ktorý pripadá na 11. deň po nove a 11 deň po splne. Samozrejme, že tieto dni sú potom súčasťou kúry a ryžová kúra sa o tieto dni nepredlžuje. Práve tieto dni môžu zaviesť do kúry určitý dynamizmus a kúru paradoxne uľahčiť. Jej účinky sa však tým zvýšia.

 • Kto má záujem tak počas RK môže praktikovať urinoterapiu, ktorá nie je na prekážku.
 • Taktiež by bolo možné RK kombinovať s olejovou kúrou, známou tiež ako mlgnie oleja v ústach v trvaní asi 15 min, ktorý sa, potom vypľuje a ústa sa vypláchnu. Táto praktika sa robí najlepšie ½ hod. pred jedlom a zbavuje telo jedovatých látok a rôznych patogénov.
 • U tých, ktorý majú organizmus zaťažený niektorými parazitmi, ako candidou, by sa mohli používať prírodné výťažky a zložky z niektorých rastlín ako kvapky z grapefruitových jadier Greposept a kapsulky z aromatických korenín ako napr. Eradicidin Forte. RK značne oslabí týchto parazitov, tým, že im odníma ich živiny a tieto preparáty ich potom dokážu úspešnejšie hubiť.

Vážne chorý, respektíve náročnejší záujemca, má ešte k dispozícii ďalšiu pozoruhodnú možnosť, ako si od prírody vyžiadať svoje právo na zdravie. Je to overená kombinácia, ktorej len málo ktorá nemoc odolá. Je to prevedenie dvoch kúr po sebe: 42 dňovej breussovej šťavovej kúry, známeho rakúskeho liečiteľa Rudolfa Breussa z jeho predpísaných zeleninových štiav a bylinkových čajov (veľmi účinnej aj na liečenie rakoviny), po absolvovaní ktorej vykonáme ešte ryžovú kúru. Prvé dva dni ryžovej kúry potom tvorí prechodné obdobie, kedy jeme len už známu ryžovú polievku, uvedenú v predošlom.

A na záver: nebuďme otrokmi jedla, jedzme však tak, aby sme zbytočne nestrácali čas, peniaze a zdravie. Venujme sa v živote v prvom rade niečomu užitočnému, zmysluplnému a tvorivému.

 

Duševná príčina chorôb

Všeobecne sa vie, že zdravie stojí na troch pilieroch: výživa, potom pohyb, resp. telesná aktivita (na čerstvom vzduchu) a duševná pohoda. O prvých dvoch pilieroch bolo pojednané v predchádzajúcich častiach a pre úplnosť by sme sa mali krátko zmieniť i o poslednom, nemenej dôležitom pilieri.

Duševná pohoda úzko súvisí s psychohygienou, teda s tým, ako ďaleko znečisťujeme svoju psychiku negatívnymi myšlienkami a citmi a z toho vyplývajúcimi činmi. Toto znečistenie vplýva na to, do akej miery sa vytvára v našej mysli napätie a stres, ktorý pri dlhodobom trvaní ovplyvňuje všetky systémy a funkcie nášho organizmu. Je známe, že silné negatívne city, zážitky a stres dokážu i v krátkom čase dočasne alebo trvalo rozladiť imunitný systém a spôsobiť vážne orgánové a systémové ochorenia.

Tisícročná múdrosť Východu preto poukazovala na to, že keď sa prehrešujeme proti istým univerzálnym psychologickým a etickým zákonitostiam (živíme v sebe hnev, žiarlivosť, závisť, nenávisť, zlovoľnosť, sme chamtiví), dostávame sa do duševnej nepohody, nekľudu a vnútorného tlaku, ktorý nezostáva samozrejme bez fyziologických následkov. Takže neprekvapuje, že prevažná časť obyvateľov vo väčšine ázijských krajín, bez ohľadu na spoločenské zaradenie, sa veľmi svedomito snaží zachovávať všeobecne známe morálne pravidlá. Keď ľudia zo Západu navštívia tieto krajiny, hneď postrehnú prevládajúcu ľahšiu atmosféru, všadeprítomný úsmev a celkovú spoločenskú kultivovanosť.

Až pri ďalšom vážnejšom záujme môžu zistiť, že sa tu ľudia snažia v každodennom živote zachovávať v tej, či onej forme určité zásady, ktoré by sa dali zhrnúť do nasledujúcich piatich etických rozhodnutí, ktoré si títo ľudia pravidelne, väčšinou každé ráno, obnovujú:

 1. Zdržiavať sa ničenia a zraňovania dýchajúcich bytostí (neubližovať, nezabíjať).
 2. Zdržiavať sa brania toho čo nie je dávané (teda nekradnúť).
 3. Zdržiavať sa zmyslovej nestriedmosti (v jedle, sexe a podobne).
 4. Zdržiavať sa zraňujúceho a nepravdivého hovorenia (neklamať, neohovárať).
 5. Zdržiavať sa užívania omamných látok, ktoré zatemňujú našu myseľ (drogy, alkohol, ale aj biely cukor a nezdravé sladkosti).

Ich podstata je jednoduchá a tkvie v tom, aby sme svojim jednaním, ale i hovorením a myslením neškodili a neubližovali iným, ale ani sebe. Výhodou potom pre človeka je to, že má určité merítko, istú korekciu a záchrannú sieť, aby sa neocitol v situácii, kedy by sa v jeho mysli mohli rozvinúť podmienky narušujúce celkovú rovnováhu a neskôr spôsobujúce i vznik vážnejších ochorení.

Tieto pravidlá majú však aj dôležitý duchovný rozmer, spočívajúci v tom, že vytvárajú potrebný základ pre kvalitnú sebareflexiu, prípadne pravidelnú meditáciu a tak objektívne zhodnotenie svojho života.

Táto ryžová kúra bola spracovaná na základe jej princípu, ktorý pochádza od Zeané Lao Shina z Rakúska.

v Bratislave 26. februára 2017                                              František Žilinek

Použitá literatúra

 1. Béliveau R., Gingras D. – Výživa ako zbraň proti rakovine, Balneotherma, Bratislava 2008
 2. Béliveau R., Gingras D. – Varíme z potravín, ktoré zdolávajú rakovinu, Balneotherma, Ba 2008
 3. Béliveau R., Gingras D. – Jesť zdravo a s pôžitkom, Balneotherma, Ba 2010
 4. Breuss, R. – Liečenie rakoviny, leukémie a iných chorôb prírodnými prostriedkami, Kaligram, Bratislava 1998.
 5. Bukovský, I. – Hľadá sa zdravý človek, Advent Orion, Vrútky 1998.
 6. Bukovský, I. – Návod na prežitie muža, AKV Bratislava 2006
 7. Campbell T.C. – Čínská studie,  Svítání, Hradec Králové, 2009
 8. Cousens G. – Spiritual nutrition and the rainbow diet, Cassandra Press, San Rafael 1986.
 9. Chia Mantak, Winn M. – Rozvíjení mužské sexuální energie, Pragma 1996.
 10. Chourová I. – Makrobiotická Kuchařka, Vyšehrad, Praha 2003
 11. Čermáková M.,  Černá O –  Kukuřice*rýže*jáhly*pohanka, nakl. Pavla Momčilová, Čestlice 2007
 12. Červený  K., Červená B. – Vegetariánska kuchárka, Práca, Bratislava 1990.
 13. Dufty, W. – Cukrové trápení, Pragma, Praha 1998.
 14. Erben K. –  Jak pomoci tělu, aby se vyléčilo samo, Formát, Praha 2004
 15. Glickman P. – Desetidenní očista těla, Pragma, Praha 2008
 16. Heideklang Ch. – Nebezpečné plísně kolem nás, Fontána, Olomouc 1997
 17. Hemung H. – Zázrak jménem obiloviny, Eko-konzult, Bratislava 2001
 18. Jasmuheen  – Strava bohů, Eugenika, Bratislava 2005
 19. Kašpar T. – Krutá hra o tvé zdraví, Akademie úspěchu 2016
 20. Klatz R., Goldman R, - Zastavte čas, Motýľ, Bratislava 1998.
 21. Kushi M. –  Makrobiotická domáca lekáreň, Eugenika, Bratislava 2007
 22. Lao Shin Z. – Nahrung als Weg, Mahajiva, Holthausen/ü. Münster 1991
 23. Lysebeth A. – Zdokonaluji se v józe, Argo, Praha 1999.
 24. Mar L. – Gesund mit Reis, Hädecke, Weil der Stadt 1984.
 25. Momčilová P. – Špalda a ječmen ve zdravé kuchyni, Medica Publishing, Čestlice 2003
 26. Nöcker R-M. – Das große Buch der Sprossen und Keime, Heyne, München 1992.
 27. Partyková V. – Hladovění pro zdraví, Start, Benešov 1999.
 28. Partyková V. – Urinoterapie očami lékaře, Start, Benešov 1997.
 29. Peková A. – Oves a žito, Medica Publishung, Čestlice
 30. Reiss Oto –  Ochočte si viry, Harmonie 2000
 31. Sharon M. – Komplexní výživa – Správná cesta ke zdraví, Pragma, Praha 1994.
 32. Schmid R. – Körner kochen und keimen, Ernährung & Gesundheit, München.
 33. Shurtleff  W., Aoyagi, A. – Das Tofu Buch, Ahorn, Oberbrunn 1981.
 34. Strnadelová V., Zerzán J. – Radost z jídla, 5. doplněné vydání,  Anag, Olomouc 2008
 35. Strnadelová V., Zerzán J. – Radost ze zdravých dětí,  Anag, Olomouc 2007
 36. Syrový,  V. – Tajemství výrobců potravin, Ing. Vít Syrový, Praha 2006
 37. Temelie B. – Výživa podle pěti elementů, Eugenika, Bratislava 2002
 38. Tepperwein K. – Omladzujúce odkyselenie, Noxi, Bratislava 2005
 39. Tolle, Eckhart – Moc přítomného okamžiku, Pragma, Praha 1999
 40. Tombak, Michail – Vyléčit nevyléčitelné, Beskydy 2012, Vendryně
 41. Wigmore A. – The Hipokrates diet and helth program, Avery, Wayne 1984.
 42. Zachar D. – Výživa človeka I. Všeobecná časť, vyd. TU vo Zvolene 2006

www.eutrofia.sk

PrílohaVeľkosť
rk-graf_2001-2003.xls21.5 KB
Výživa a imunita.pdf136.08 KB
RYŽOVÁ KÚRA.doc231.5 KB
RÝŽOVÁ KÚRA CZ.doc263.62 KB

Komentáre

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Reflux - gastrooesophagealis,

Dobrý večer pán Viktor, priateľke diagnozovali reflux, vedeli by ste mi prosím poradiť či by jej to zmiernila ryžová kúra, poprípade odporučiť nejaký smer stravovania? Ďakujem s pozdravom Marian.

RE: Reflux

Ahoj Miriam,

za príčinu refluxu sa považuje konzumácia veľa tukov, mäsa a cukru a nedostatok vlákniny. Tu nastáva znížená produkcia kyseliny chlorovodíkovej a tvorba zlej kyseliny, ktorá spôsobuje reflux, ale aj mnoho ďalších problémov v črevách.

Je tu aj zaujímavý vzťah z tuhej stolice, z nedostatku vlákniny a pitia málo vody ráno po prebudení, a tlačenia pri vyprázdňovaní na záchode, čo vplýva nielen na hemeroidy, ale aj na vysúvanie žalúdka nahor a tzv. hiatálnu kýlu.

Tuto všade môže pomôcť rýžová kúra, keďže je bez tuku a mäsa a má dostatok vlákniny.

Ale ako pomocný alebo hlavný  prostriedok na sanovanie žalúdka a tráviaceho traktu a obnovenie tvorby kyseliny chlorovodíkovej je podľa Anthony Williama str. 251 - 256, pitie 1/2 litra čerstvo vylisovanuej zelerovej šťavy zo stopkového zeleru ráno nalačno, nič do nej nepridávať. Skúšal som to, jeden stopkový celer mal niečo cez 500 g a tlakovým odšťavovačom som získal určite pol litra šťavy (drte bolo minimálne), ktorá chutí mierne slano a zasýti na veľa hodín. Treba ju piť pomaly a dobre v ústach presliniť.

Viktor

 

Imunosupresiva a RK

Dobry den,
Chcem sa spytat ci liecba imunosupresivami a kortikoidmi je kntraindikaciou na absolvovanie RK.
Viem, ze hlavne v prvej faze sa startuje imunita, tak rozmyslam aky to moze mat vplyv beriem imunosupresiva kvoli autoimunitnemu ochoreniu pecene - autoimunitnej hepatitide....
RK by som chcela zacat 2.1 kedy je spln. Zatial som si vyskusala 3 dni prvej fazy pred vianocami a ryza mi velmi chutila, akurat som pocitovala pri mnozsrve 200g hlad...ale tak chapem, ze “nic nie je zadarmo” a clovek sa pri RK uci aj sebadiscipline☺️
Dakujem za odpoved!
Peta

RE: Imunosupresiva a RK

Ahoj Peťa,
Toto je asi otázka na Tvojho odborného lekára. Neviem sa k tomu vyjadriť. Ak to nie je také akútne a vydrží pečeň pár dní bez imunosupresív treba vyskúšať, aspoň prvú fázu. Alebo robiť Rk s pomocou liekov, možno sa môže znížiť ich dávka. Treba to prekonzultovať s Tvojim lekárom.
Výhoda a dobrý znak je, že Ti ryža chutí.
Viktor

Ahoj Viktor, tak dnes uspesne

Ahoj Viktor,
tak dnes uspesne koncim 9.den. Moj lekar hepatolog je ten typ doktora, co si nemysli, ze strava ma nejaky vyrazny vplyv a teda mi povedal ze po tejto stranke nevidi dovod, aby som jedla cokolvek... Tak som sa do RK pustila hned po novom roku, 2.1 na spln.
Ryza mi nastastie velmi chuti, ale bojujem s chutami...na vsetko...zeleninu, ovocie, sladke, maso... najhorsie ze kazdy den varim deckam akrmim ich a nic nemozem... :)
Ale inak to ide hladko, tj bez ziadnych inych komplikacii...

Citala som aj dalsie tvoje prispevky na tejto tsranke. Napr o FS. Tam si pisal, ze pacienti s rakovinou a nielen ti, by mali prejst na surovu stravu. Ako sa to kombinuje/vylucuje s RK? Takisto ako vnimas uzivanie FS a drzanie RK?

Dakujem za tvoj cas na odpoved.
Peta

RE: Imunosupresiva-2 a RK

Ahoj Peťa,

tak, som rád, že si sa do toho pustila a si už tak ďaleko. No lekári všeobecne neuznávajú staravu a už nie ako liečebný prostriedok. Väčšina lekárskych škôl v Amerike, u nás je to asi podobné, nemá ani jediný predmet venovaný výžive. Lekár, ktorý by liečil výživou, by veľmi rýchlo prišiel o miesto.

Americký lekár, naturopat Ornish D. v jednej svojej knihe hovorí: "Zdravotníctvo funguje ako služba za úplatu, takže lekári dostávajú zaplatené za lieky a procedúry, ktoré predpíšu. Ich odmena je závislá na kvantite, nie na kvalite. Nikto nám nepreplatí čes, ktorý strávime konzultáciami s pacientmi a vysvetlovaním prínosu zdravého jedálnička. Keby boli lekári platení za úspešnosť liečby, mali by finančnú motiváciu liečiť zlý životný štýl spôsobujúci ochorenie. Dokiaľ sa nezmení spôsob financovania, neočakývam veľké zmeny ani v zdravotnej starostlivosti, ani v lekárskom vzdelávaní."

FS môžeš brať pomocou čípkov, toho množstva je tam býva relatívne málo, od desiatok mg po 1 gram.

Čo sa týka RK a surovej stravy, obe sú prospešné, ale pri liečbe nie je vhodné miešať viaceré metódy. Keby sme sa stravovali podľa 5 - 6. fáze RK, určite by bolo minimálne chorých.

Ďalšou zaujímavou vecou je, že podľa Anthonyho Williama neexistujú autoimunitné choroby, imunitný systém, nikdy telo nenapáda, to je problém rôznych vírusov, najčastejšie EBV (Ebsteinov-Barrovej vírus),  ktorý medicína nevie správne diagnostikovať a liečiť a v zúfalstve vytvorila autoimunitné choroby. EBV je veľmi zložitá problematika a dá sa liečiť, podľa Wiliama, len špeciálne zloženou surovou stravou.

Takže imunosupresíva a kortikoidy, potláčaním imunity len zhoršujú situáciu v Tvojom prípade. EBV v druhom štádiu vývoja sa usadzuje práve v pečeni.

Viktor

Zvlasrne stavy

Dobry den, ryzovu kuru som uz parkrat absolvovala. Momentalne som na osmom dni prvej fazy. Prekvapili ma zvlastne stavy a neviem si s nimi pomoct. Vecer pri zaspavani uz viem, ze nieco nie je v poriadku a akonahle zaspim, tocenim hlavy sa zobudim. Je to hrozny stav a celu noc nemozem spat. Je to nizky tlak? Co s tym robit? Katarina

RE: zvláštne stavy

Ahoj, Katarína, zrejme je to spôsobené nízkym krvným tlakom vplyvom obmedzeniu soli v 1. fáze RK.
Tu pomôže len fyzická aktivita, prechádzky, beh, cvičenie, ktorá je počas kúry veľmi dôležitá.
Taktiež sú vhodné obrátené polohy z jógy, sviečka, stoj na hlave, prípadne hlboký predklon. Ale aj poloha kobylky a luku.
Rovnako zádrž dychu po nádychu a napnutie svalov tela zvyšuje krvná tlak, taktiež vydychovanie proti odporu stiahnutých hlasiviek tzv. udždžáji.
Viktor

ryze a bulgur

Ahoj,

mam dotaz, je mozne ryzi kombinovat s celozrnnym bulgurem? Bud smichat denni davku na pul nebo jeden den ryze a druhy den bulgur a stridat to? Pripadne ryzi zcela vymenit za bulgur? Jim ho dlouho a chutna mne:).

Dekuji.

RE: Rýže a bulgur

To záleží na tom kedy. Ak robíme RK tak to nie je vhodné, bulgur je vlastne výrobok zo pšenice a k tomu je to už priemyseľne spracované a teda je to už mŕtve zrno. To by mohlo rýchlo pri RK spôsobiť postupne slabosť, malátnosť a únavu.
V zásade by sme sa však pšenici mali vyhýbať aj tak, je prešľachtená a spôsobzuje zdravotné problémy.
Ale ak si v bežnom stravovaní obohacujeme sem-tam jedálniček s bulgurom to je v poriadku.
Viktor

7 rokov s RK

RK drzim myslim 7x, vzdy si to davam raz do roka kvoli alergii, ktoru mam sezonne na neviemco (k lekarovi nechodim;o)).
Vzdy doteraz mi pomohla, ale za 7 rokov som nazbieral zaujimave poznatky.
- moja "odolnost" voci RK sa akoby s rokmi zmensovala. Napriek tomu, ze viem do coho idem, zacinam si robit ulavy. Pri velkom nechutenstve v prvej faze pouzivam zavarane uhorky (vzdy jednu malu ku davke), obcas si dam zuvacku, ci maly Tic-Tac, obcas ryzu pri vareni jemne posolim (stipka soli spravi s jej chutou velku zmenu), alebo ryzu zapijem sladenou mineralkou. Navyse "podvadzam". 9x4 som dal asi len prve dva roky, potom som presiel na 7x4 a tento rok som zacal pomerne neskoro (uz asi v polovici mesacneho alergenneho obdobia) a tak idem na 5x4. Cim to je? Zeby som starsi a pohodlnejsi?
- tento rok som prvy krat chytil vsetky znaky, ktore sa tu vzdy popisovali. Chytil som zapchu (3 dni), bolievala ma hlava (pomahala voda hlavne) a na kozi sa mi zjavili hlavne na nohach cervene pupaciky, niekde s bielym tukovym akoby hnisavym jadrom. Zaujimave, doteraz som nikdy pri RK taketo priznaky nemal.
- tento rok zazivam zaujimave psychicky pocity. Na jednej strane taky pocit lahkosti (splaslo mi brucho dost samozrejme), na druhej strane unava a pri fyzickej namahe tocenia hlavy, takze mam celkom strach ist dokonca na bicykel. Zatial som v prvej faze, zajtra zacinam druhu, takze si skusim dat beh. Zaujimave je, ze pri posilovani na rebrinach a hrazde sa citim fajn, pri intenzivnom cviceni pri vreci uz nie (opat tocenie hlavy, slabost).
V kazdom pripade chcem povzbudit vsetkych, co zacali, drzia, ci chcu zacat s RK, pretoze v mojom okoli ju skusalo asi 20 ludi a iba jeden to dal, takze si dovolim tvrdit, ze kazdy kto absolvuje poctivo RK sa zaraduje do isteho elitneho klubu;o).
V kazdom pripade chcem 
 

RE: 7 rokov s RK

Ahoj, Fleg,
Ty si skutočne starý harcovník a mali sme v komentároch spolu viaceré diskusie. Som rád, že si sa ozval.
Ťažko povedať, čo je príčinou Tvojich problémov pri posledných RK. Ja by som to videl v tých nezdravých mlsaniach, kyslá uhorka, ak je kupovaná, môže obsahovať ocot, nejaké konzervanty a dochucovadlá, Tic-Tac a žuvačka nie je tiež nič pprospešné, dosť chémie. No najhoršie je asi vôbec ryžu niečím zapíjať, čo oslabuje a narušuje trávenie ryže a vyrába potom toxíny a už vôbec nie sladenou minerálkou (cukor, arómy). Takže nie je div že si možno ešte vyrábaš pri tomto režime alergie a nie liečiš.
Keď už hrešiť, tak si posyp radšej ryžu gomasiom hoci aj v I. fáze a napi sa dostatočne - čistej, dobrej vody, aspoň 1/2 hod. pred jedlom. A ráno po prebudení vypi 1 až 1,5 litra prefiltrovanej, alebo z večera odstátej vody, miesto uhorky si daj do vody šťavu z 1/2 citrróna.
Ale mne sa to ľahko hovorí a ťažšie sa to robí.
Držím Ti moc palce.
Viktor

fleg

Ano da sa povedat, ze uz som ryzoprofik a mozno prave preto vymyslam.
Vsimol som si, ze pred dvoma rokmi si mi tie uhorky vyhovaral napriklad a banan si az tak nezjazdil, takze ak mi ryza nechutila nahradil som tu malu uhorku polkou bananu. Ryze s bananom sa da zjest ani nevies ako;o).
Mam 2 otazky. Rozumiem poradiu faz, ide o nastartovanie a postupne zatazovanie traviaceho ustrojenstva, RK je defacto urcena hlavne pre ludi, ktory maju rozne problemy s travenim.
Ale ja ich nemam, ryzu mam kvoli alergii a vzdy si kazdy rok slubujem, ze si vaho z jej konca udrzim;o).
Samozrejme medzirocne priberam 1-2kg, kedze si vediem uz 5 rokov poctive zaznamy;o).
2 otazky. Dnes rano (3 faza) som zistil, ze nemam strukoviny. Ich priprava by trvala dlho tak som si narychlo uvaril 2 vajicka, pretoze su bohatym zdrojom bielkovin, takze nahradia strukoviny. Akoby si sa pozeral na pridanie vajec do tretej faze ako spestrenie?
Druha otazka...mam problemy trosku s varenou zeleninou...pride mi moc vodova a nechuti mi tak, hlavne, ked uz nie je certsva, co nahradenie za surovu rovno s tym, ze teda 3-4 faza bude trvat 2x tolko.

fleg

No mam taky blby zvyk zapijat jedlo vodou, ktoreho sa moc zbavit neviem. Ja inak s travenim nemam ziaden problem, takze napriklad to poctive zuvanie, ked som len ranajkoval 30-40min som absolvoval len v prvom rocniku, potom uz som jedol ryzu tak ako som bezne zvyknuty.
Uhorky som tento rok uz neskor vynechal, nasiel som si ako si mi pred dvoma rokmi pisal, ze banan je z tvojho pohladu menej zavadny ako uhorka, takze som pouzival polku bananu, ked bola kriza.
Inak uhorky su domace, od maminky, ta tam nic zle nedava a su vyborne (nie kazdy vie zavarat uhorky;o)).
DNes som nastupil 3.fazu...od tejto fazy je uz ryzovka pre mna brnkacka, pretoze strukoviny su skvele a clovek ma konecne pocit zasytenia a sily a uz to s utrpenim nema nic spolocne. Uz len odolat tym vonam z grilu, pripadne tej chuti na pivo;o)).
Chcem este jeden poznatok/otazku...v prvej faze mi upravoval bagrista pozemok, bolo to asi na 3-4 den a bolo velmi teplo a ja som behal s furikom, lopatou a pod. Hoci som pil vela vody a mineralky (Budis, neochutena) bolo mi coraz horsie, tocila sa mi hlava a citil som sa velmi slaby. Na obed som si dal 2 vyprazane syry s hranolkami spravit manzelke. Zjedol som sice len jeden, ale po obede sa mi hlava na slnku uz netocila. Na dalsie dni uz bolo vsetko ok, hoci som tiez fyzicky pracoval. Zvlastne
A teraz jedna taka zaludna otazka. Pamatam si pri prvej ryzovke na uzasnu vonu varenej zeleniny. Cuch sa mi zlepsuje pocas 1.fazy vzdy, ale vtedy som to vnimal ako nieco nove. Mam vsak coraz vacsi problem s varenou zeleninou, pride mi taka vodova, menej chutna oproti surovej (napriklad mrkva, kalerab).
Co si myslis o tom, ked clovek, ktory nema problem s travenim a ide mu skor o taky maly detox, respektive preckava nejake alergicke obdobie, zeby nahradil varenu zeleninu ciastocne surovou? Niektoru zeleninu musis varit tak ci tak (Brokolica), ale taky kalerab a mrkva, pripadne uhorka...je to podla teba velky prehresok proti RK? Viem, ze surova zelenina je najtazsia na travenie, preto je zaradena az vo 4.faze, ale pokial by neznizovala ocistny potencial ryze velmi...

Ahoj Fleg, prepáč za

Ahoj Fleg,
prepáč za neskoršiu odpoveď, bol som týždeň odcestovaný,
Myslím si, že ryžová kúra je určená hlavne pre ľudí, ktorí sa chcú zoznámiť, alebo vrátiť k prirodzenému stravovaniu. Môžu sa to pomocou RK postupne naučiť. Jeme neprirodzene, samé koncentráty - cukor, mäso, syry a mliečne výrobky, biely chlieb a pečivo, atď. a zabúdame na celozrnné obilniny, zeleninu a strukoviny, čím sa stravovali naši predkovia. A v dôsledku tejto nevedomosti trpíme všetkými tými zákernými civilizačnými chorobami, pretože sme sa dostali do kolotoča zvrátených chutí, čo nám vnútil súčasný civilizačný trend a potravinársky biznis. A RK nám môže pomôcť sa dostať z toho von, nielen počas kúry, ale aj zaradením si hodne z tohoto režimu do svojho ďalšieho života.
Prečo musíš za každú cenu zjesť v 3. fáze vajíčka, ak si nestihol pripraviť strukoviny? Tak jem len ryžu so zeleninou, snáď neumriem.
Problém s varenou zeleninou je dosť obšírne popísaný v návode v 2. fáze RK, nebudem sa opakovať. Pripomínam, že nemusí byť zelenina len varená vo vode, ale aj dusená, parená, pečená, krátko osmahnutá, napr aj vo voku, alebo pripravená vo forme zeleninovej polievky, potom nemusí byť chuťou vodová.
Točenie hlavy pri RK býva, pretože sa nám znižuje krvný tlak.
Čo sa týka mamkiných uhoriek, určite tam dáva obyčajný ocot?
Ale každý sa môže samozrejme stravovať ako chce.
Ak sa robia aj prehrešky voči kombinácii potravín, nie každý to musí pociťovať hneď ako tráviace ťažkosti, ale po rokoch sa to nasčítava a zrazu prejaví.
Viktor

Ahoj Viktor

Pri tych vajickach mi ide o zdroj bielkovin. Ako som spominal RK sa pre mna "konci" pri 3.faze, pretoze jesy ryzu so strukovinami a varenou zeleninou uz povazujem za plnohodnotne a chutne jedlo. Uz to nie je ziadne trapenie a clovek ma pocit zasytenia a navratu "sily".
Pri prvych dvoch fazach sa citim vzdy tak zvlastne, za prve ten pocit hladu a prazdneho brucha, za druhe navaly "slabosti" pri pokusoch, ci uz o vytrvalostny (beh) alebo silovy trening, na druhej strane mam obcas pocit lahkosti...je to ako jing a jang;o).
Po nastupe strukovin tieto pocity zmiznu, pravdupovediac ja uz tam rozdiely nevidim a necitim a citim sa celkom normalne.
Keby si mi povedal, ze RK sa sklada z polrocneho turnusu a zacina sa 3.fazou povviem, ze to nie je absolutne ziaden problem.
Ak by som si dal na ranajky len cistu ryzu budem do 2h hladny a kedze pri RK som jedeval len 2-3x denne nebol to obcas prijemny pocit. Pri strukovinach som pocit hladu nikdy nemal. Takze vajicka na ranajky boli pre mna v danom momente rychlou nahradou, aby som sa aspon doobeda necitil hladny (kedze na obed som mal len cistu ryzu).
BUdem experimentovat na sebe, schudol som pocas RK z 85 na 77, uz som spat na 79, ale nad 80 uz ist nechcem (moja prirodzena vaha je 70kg), takze ak bude kriza dam na par dni ryzu so strukovinami;o).

RE: K čomu je RK

Ahoj Fleg,
RK bola daná znalcom Číny a Japonska, rakúšanom Zeané Lao Shinom okruhu rakúskych záujemcov o zdravší spôsob života a o určitý systém makrobiotiky, spojený s niektorými taoistickými a zenovými praktikami ako jednoduchý a priamočiary prechod na zdravé a vyvážené stravovanie, popísané v 4. a 5. fáze RK. Poznal som viacero týchto ľudí a väčšina sa tejto stravy potom držali natrvalo. Boli štíhli a zdraví. Stále sa takto stravovali a nebola to jednotvárna strava. Založili aj firmy ako Neturgarten (veľkoobchod s makrobiotickými prírodnými potravinami) a Sojvita (produkcia prevažne makrobiotických výrobkov ako miso, tofu, tempeh, nato, rôzne strukovinové nátierky, mochi, seitan a podobne).
My sme trochu rozmaznaní a potrebujeme rôzne chuťové stimulátory, ako množstvo bielkovín, tukov, mliečnych výrobkov a sladkostí, z čoho sa necítime dobre, nefunguje nám trávenie a sme chorí. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti sú tieto potraviny nekvalitné, falšované, s množstvom prídavných chemikálií a rôzne denaturalizované, s nedostatkom prírodnej vlákniny.
Práve tzv. 4. a 5. fáza RK nás drží spokojných, vyrovnaných a šťastných a neminieme ani veľa peňazí za tieto potraviny.
Takže chcelo by tomu aj troška veriť a nebrať to len ako krátkodobú záležitosť, ak chceme mať z toho trvalý profit. K podobným záverom dospel aj vedec T. Colin Campbell – vo svojej práci Čínská studie,  Svítání, Hradec Králové, 2009.
Zdraví Viktor

Hemeroidy, zpomalení metabolismu

Zdavím Viktore.
Rk jsem držela před třemi roky a mám s ní výborné zkušenosti. Zvládla jsem ji bez problémů a už se dlouho přemlouvám, že se do ní znovu pustím.
V současné době řeším zdravotní problém, který se týká hemeroidů. Může nastat nějaké zlepšení po držení této kúry? Snažila jsem se tvoje odpovědi nalézt příslušným vyhledávačem, ale nešlo na ně rovnou přejít a v pavouku odpovědí jsem to nemohla najít.
Také se chci zeptat - hodně sportuji a snažím se jíst zdravě. Po dietách v minulosti mám poměrně zpomalený metabolismus, který se snažím pravidelnou stravou rozhýbat. Nebude mít poté rýžová kúra vliv i na toto?
Moc děkuji a omlouvám, pokud se ptám na zodpovězené otázky, orientace zde není snadná.
Díky a zdraví
Jana

RE: Hemeroidy, zpomalený metabolizmus

Zdravím Jana,

myslím, že na hemoroidy by mala RK veľmi dobre zafungovať. Záleží tiež, či sú krvácavé alebo nekrvácavé, či sa vysúvajú pri stolici alebo nie. Hlavná príčina hemoroidov je z prejedania a nesprávnych kombinácií jedla, čo produkuje toxíny a veľmi zaťažuje našu pečeň a s ňou v neposlednej rade súvisia hemoroidy. Tie stravovacie chyby mohli byť aj v minulosti. Alkoholici, ktorí majú poškodenú pečeň mávajú kŕčové žily aj na pažeráku (ezofagus), trubca, ktrá vedie jedlo do žalúdka. RK odľahčí pečeň, taktiež uľahčí črevám a hemoroidy sa skľudnia. Taktiež dostatok vlákniny, keďže v RK využívame plnohodnotné potraviny, je pre ne prospešné. Rôzne rady ako na hemoroidy, ale aj na mnohé iné choroby, sú v knihe Michail Tombak, Cesta ke zdraví.

Ja moc neverím v tzv. spomalený metabolizmus, ten problém je zložitejší, súvisí s metabolickým syndrómom, inzulínovou rezistenciou, neplnohodnotnými potravinami zaťaženými toxínmi a podobne. Nový pohľad na to sa dá nájsť v poslednej knižke Tomáša Kašpara, Krutá hra o tvé zdraví. Je už dosť vypredaná, ale sa dá stiahnuť aj na internete.

Pri RK aj ľudia s váhou 120 kg schudli 25 kg. Chudý pri nej stráca na váhe menej tučný viac. A po skončení kúry nepriberá, pokiaľ sa nevráti k nezdravej strave, RK dá do poriadku celý metabolizmus. Dôležité je tiež aby sme prekonali svoju nechuť k fyzickej aktivite, začať každý deň pol hodinovou prechádzkou a potom pridávať aj nejaké cvičenia.

Viktor

Viktore, moc děkuji za

Viktore, moc děkuji za vyčerpávající odpověď. S kúrou začínám v sobotu, podělím se poté o svoje výsledky.
Díky, Jana

Termíny na začatie kúry

Dnes v nedeľu 5.3. je dobrý deň na začatie RK, polmesiac pri dorastaní, dnes som si naplánoval začať RK.
O týždeň 12.3. je najlepší termín, kedy je spln a dá sa to bohate ešte stihnúť do Veľkonočného pondelka, ktorý je  17.4.2017, čo je 36 dní.
Viktor

Rameno

Zdravicko.Pocas kury sa mi podarilo vyklbit rameno.Som na začiatku druhej fazy.Nebude problém s regeneráciou tkanív?Ešte či sa môže užívať pocas kúry rano lyzicka vcelieho pelu.Je to dobrý multivitamin vzhladom k biednym obsahom vitaminov v bežne dostupnej zelenine.A este ci su vhodne zavše aj sladke zemiaky(bataty).Vďaka.

Pásový opar

Detox ... také krásné chemické slovo a detoxikácia organizmu také. Ale máme tu jeden zádrhel, na ktorý nikto neupozorňuje a je treba aj s tým rátať. To čo Vám tu píšem už mám na vlastnej koži overené pod dohľadom internistu a imunológa. Bez komplexného vyšetrenia som do toho nešieľ a ostal v sledovaní lekárov. Preto si musíte dobre zvážiť kto a kedy a s kým ísť do detoxikácie organizmu a či do úpravy hmotnosti, alebo to len pomenujete ryžová diéta.
Plno ľudí ako dieťa preskáče ovčie kiahne. Proste to schmatne v škôlke, v škole a či na pieskovisku a hľa, pupienkvá choroba s patlaním tekutého púdru je doma. Po odznení choby sa všetko ukazuje ako nádherná vec, vec sme sa vykurýrovali. Ale ona chyba lávky. Virus, ktorý to všetko začal vyhnaný z teľa nie je. Len sa usadí niekde u chrbtice a prejde do latentného spánku a čaká. V dospelosti je všetko v poriadku, pokiaľ sa Vám razantne nenaruší imunitný systém a nerozhodíte si fungovanie teľa. A táto detox-ryžovka je práve krásny štartér na rozhodenie. Idete do toho so svojou miernou nadváhou, ale inakšie vo výbornom zdravotnom stave? Rozhodíte si ten Váš výborný zdravotný stav. Nebojte sa, nezačnete ani napádať na pravú stranu či Vám začnú abnormálne rásť chlpy pod nosom a či obočie. Nič takého. Len musíte rátať s tým, že môže nastať „prebudenie“ latentného DNA-vírusu VZV (Varicella-Zoster Virus). Áno, to je ten čo nás v detstve potrápil. Už ale nevybehne ako „kniahne“, ale ako tzv. „pásový opar“. Upozornujem, že môže a nemusí. Oni ani mnísi netrpeli na ovčie kniahne ako naša populácie všakovato popreočkována a natlačená chémiou. Mnísi v minulosti síce tiež dostali pravé kniahne, ale taký kláštor proste uzavreli a nechali svojmu osudu. Po likvidácii pravých kniahní nám už ostalo chytit len tie ovšie.
Tak a sme u neslavného „pásového oparu“, ktorý Vás môže schmatnúť možno v ľavej polovine hrude, kde v prípade že ostane dáka jazvička tak to zvládneme. Ale on potvora môže vypuknúť aj v oblasti tváre a potom už môže ísť nie len o jazvičky, ale aj o zrak.
Ja som po prepuknutí pásového oparu ostal i naďalej v detoxikačnom režimu a za sledovania lekárov som ťahal ďalej. No keď už som mal za sebou prvé dve etapy, bola by to škoda. Veď sa idem dávať dohromady tak prečo to nedotiahnuť. Na zdolanie pásového oparu občas potrebujete niekoho, kto Vás bude natierať a pomáhať. Pretože ani to spanie s uboleným telom nie je nič moc a už vôbec nie starostlivosť o deti, keď ich potrebujete dostať do školy a na krúžky a navariť či požehliť.
Ako to celé dopadne so mnou Vám napíšem.

Otvorenie komentárov

Pre lepšiu komunikáciu sú komentáre možné bez registrácie, skúšobne, pokiaľ sa neobjavia spameri a nezahltia nám to.
Viktor

RE: Pásový opar

Zdravím, administrátor tu mal trochu problém so spamermi, takže systém nereagoval na komentáre. Snáď už to bude v poriadku. O stránku sa stará popri svojej práci programátora.

Nehovoríme, že ryžová kúra je všeliek, záleží na mnohých faktoroch zdravia a tiež sa v návode odporúča tomu, kto sa dlhodobo stravoval neplnohodnotne a je vlastne podvýživený, ak sa aj prejedal, aby najprv začal zásobovať svoj organizmus so stravou čo najmenej priemyselne spracovávanou, ktorá obsahuje základné kvalitné živiny a aj mikronutrienty. Pretože v prvej fáze, keď sa konzumuje len ryža, i keď celozrnná a najlepšie v biokvalite, by to nemuselo stačiť. Ryžová kúra bola vytvorená ako pomoc pri prechode na správnejšie a vyváženejšie stravovanie a v dobe, keď sme ešte neboli v tak katastrofálnom zdravotnom stave ako teraz, vďaka potravinárskemu a farmaceutickému priemyslu, ktorému ide len o zisk a nie o naše zdravie.

Tento problém s prepuknutím pásového oparu sme tu ešte, za viac ako 10 rokov, nemali.

Boli tu však ryžujúci, ktorí s kúrou začali v chrípke a mali skúsenosť, že RK je najlepší liek na chrípku, pretože ju rýchlo zvládla. Ale boli i prípady, že na začiatku RK chrípka prepukla. Ľudský organizmus je veľmi zložitý a záleží na mnohom, ako napríklad ako bol zásobený fytonutrientami, či nie je zanesený vplyvom dlhodobejšieho prejedania, k tomu ešte nekvalitnou a neplnohodnotnou stravou, ktorú nám ponúkajú obchodné reťazce.

V tejto dobe, aby sa človek zdravo stravoval, je to veľké umenie kľučkovať a vyberať medzi ponukou a nájsť si aj iné zdroje potravín a mať aj dosť vedomostí.

K tomu teraz vyšla výborná kniha od Tomáša Kašpara "Krutá hra o tvé zdraví", ktorú by si mal každý a v neposlednej rade aj lekári, prečítať.

Takže držíme palce, aby sa Ti zdravotne darilo a aj v zostávajúcich fázach RK a budeme zvedaví, ako si nakoniec dopadol.

Viktor

 

pleseň kože,med,sušené ovocie

Čo sa týka plesňových ochorení kože táto kúra asi nebude účinná nakoľko škroboviny v ryži vie pleseň využívať na svoj rast?často je pleseň kože odrazom aj zaplesneného vnútra tým pádom ani systémové plesne zrejme ryža nepotlačí..alebo sa mýlim?Ešte chcem poukázať na nový článok kde je spomenutý iný spôsob varenia ryže ale v návode je to ešte v pôvodnej verzii "že ryžu treba variť v tej vode v ktorej bola cez noc namočená".TAkisto by ma zaujímal aj súhrn rád pri výžive kde sa neodporúča napr med do obilnín pretože spúšťa kvasenie ale pri jednej kaši tam máte že ju možno osladiť medom.Ako to teda je s tým sladením medom?čo sa týka ovocia platí aj pre sušené ovocie že sa smie len nalačno?Robím si domáce tyčinky zo sušených fíg datlí ale miešam do toho aj kokos orechy kokosový olej med..je to zlá kombinácia?Vďaka za odpoveď na moje záludné otázky :)

RE: Pleseň kože, med, sušené ovocie

Plesňové ochorenia sú zarputilý a dlhodobý problém. Málo sa vie, že vedia pôsobiť aj na náš mozog a donútiť nás jesť sladké, aby si zaistili výživu, keď im dochádza.
Hnedá ryža by mala byť však v poriadku a podľa skúseností pri RK veľmi rýchlo zkľudní nepríjemné kožné problémy. Tu však treba byť dlhodobo disciplinovaný aj po skončení RK.
Ďalej je uvedené, ako sa stravovať pri plesňovom ochorení. "Bezpečné potraviny zahŕňajú proso, ryžu natural, celé zrná, fazuľa a zeleninu".
Používaj potraviny s nízkym obsahom uhľohydrátov (myslia sa jednoduché cukry a priemyselne upravené obilniny). Zníž to až na 80 gramov za deň. Kvasinkou postihnutý človek môže mať na také jedlá chuť. Limituj používanie všetkých kvasinkových potravín; to zahŕňa huby, pečivo pečené s droždím a potraviny obohatené vitamínmi (často vyrábané z sladovníckych kvasiniek). Používaj doplnky vitamínu B iba z ryžových otrúb. Vyhni sa hubám, fermentované potrave a šťavám (kyslá kapusta, zázvorové pivo, alkohol), jedlo s plesňami (jogurt, kyslá smotana, cmar, všetky syry), sladové výrobky a sušené ovocie. Vyhni sa mliečnym produktom, pretože obsahujú laktózu.
Tieto potraviny zabraňujú rastu candidy: cesnak, brokolica, kvaka (kapustovité druhy zeleniny), kel, kapusta. Bezpečné potraviny zahŕňajú proso, ryžu natural, celé zrná, fazuľa a zeleninu. Mandle a orechy sú v poriadku, ale vyhni sa arašidom.
Očisti poriadne všetky čerstvé potraviny, aby si odstránil všetky chemikálie, spreje, baktérie a plesne. Pridaj si do svojho jedálnička vlákninu, aby si pomohol vyčistiť hrubé črevo.
V návode ešte nie je nové varenie ryže, dostane sa tam pri najbližšej revízii, ale týka sa to hlavne ryže, ktorá nie je biologicky dopestovaná.
So sladením kaší medom, určite pri väčšom množstve dochádza ku kvaseniu, čo nám neprospieva. Najlepšie je, keď už, poliať servírovanú kašu medom na tanieri v množstve jednej čajovej lyžičky. Tým máme dojem sladkosti väčší, ako keby sme do kaše zamiešali najmenej dve polievkové lyžice.
Čo sa týka sušeného ovocia, to sa nemusí jesť na lačno ale môžeme si dať pár kúskov, ako zákusok po jedle.
Pri Tvojich ovocných tyčinkách si myslím, že med je tam zbytočný a možno aj nevhodný.
Viktor
 

RE:Včelí peľ a batáty

Jozef,
včelí peľ, pokiaľ nie je fermentovaný Ti moc nepomôže, telo ho nedokáže stráviť. O fermentácii peľu pridám príspevok. Ale to by nebolo vhodné aj tak pri RK, pretože tam sa pridáva med, alebo alkohol.
Batáty, pokiaľ Ti nevadí že často pochádzajú z USA a pravdepodobne sú GMO, môžeš užívať ako zeleninu, v rámci tepelne upravenej zeleniny.
Nerob si moc starosti s nedostatkom živín pri RK, aj pri čistej hladovke by sa ti rameno dobre a rýchlo zahojilo.
Viktor

Včelí peľ ako doplnok a sladké zemiaky

Chcem sa opýtať v ktorej fáze RK možno pridať varené alebo pečené sladké zemiaky(bataty) a či možno pridať spolu s jedlom raz denne malú lyžičku včelieho peľu.Je to dobrý multivitamín vzhľadom na biedne obsahy minerálov a vitamínov z bežne dostupných zelenín.Nemám totiž možnosť nejak extra nakupovať zeleninu v bio kvalite.Vďaka.

Himalájska soľ

Zdravím.Pomaly sa blížim k druhej fáze.Chcem sa opýtať či je možné pridávať štipku himalajskej soli az po dovareni ryže spolu s pretlacenym strucikom cesnaku alebo je nutne pridávať len morsku sol a nakrajany strucik pocas varenia.Vďaka.Jozef

RE: Himalájska soľ

Ahoj Jozef,
himalájsku soľ je možné zameniť za morskú soľ, je rovnako dobrá.
Odporúča sa pridávať soľ pri varení ryže tak, že privedieme ryžu do varu, stíšime, zoberieme penu, vyrovnáme povrch ryže a až potom pridáme na povrch vody trošku soli a už nemiešame. Po uvarení premiešame ryžu a necháme dôjsť pod "perinou".
Ten pretlačený strúčik cesnaku nechať 10 minút aktivovať a po uvarení premiešať s horúcou ryžou a dať pod perinu.
V 4. fáze môžeme dať pretlačený cesnak aj len na teplú ryžu.
Viktor

Pálenie záhy

Ahojte, potrebovala by som pomôcť. Dnes som intuitívne a neplánovane začala s RK. Neviem či ju budem držať celú, skôr to chcem nechať celé na intuícií. Už dlhodobo sa stravujem zdravo, len v poslednej dobe som cítila nejak zhoršené trávenie a celkovo že by môjmu teľu prospel menší oddych. Rozmýšľam nad skrátenou 12 dňovou kúrou. Mam však problém, že ma nejak páli žáha po zjedení ryže a neviem z čoho to môže byť. Ak by ste vedeli poradiť budem vďačná :)

RE:Pálenie záhy

Ahoj, koľko krát žuješ a presliňuješ jedno sústo?
Nepiješ tesne pred jedlom, alebo po jedle vodu či nejaký nápoj?
Viktor

Katka

Ahojte, ma niekto skusenosti s ryzovou kurou pri histaminovej intolerancii?

RE: Histamínová intolerancia

Ahoj, Katka,
nespomínam si, že by tu niekto s takýmto problémom bol.
Keďže však odporúčané potraviny sú:
ZELENINA – mrkva, špargľa, mrazená kukurica a hrach, cuketa, rebarbora, uhorka, reďkovka, šalát, pór, petržlen, paprika, kaleráb
OVOCIE – jablko, hruška, melóny
OBILNINY – ovos, ryža, prosová múka, cestoviny zo špaldovej a kukuričnej múky
MÄSO- čerstvé mäso, čerstvé ryby (ihneď vypitvané)
MLIEKO- nahradiť za kokosové mlieko, ryžové mlieko
OSTATNÉ – čerstvé bylinky (mäta, šalvia), med, repkový olej, korenie (petržlenová vňať, rozmarín)
Obsah histamínu je v potravinách prirodzený, avšak skladovaním a zrením (pôsobením činnosti mikroorganizmov) sa jeho obsah zvyšuje. Preto najmenej histamínu je v čerstvých potravinách.
Takže v tejto skupine sú všetko potraviny ktoré sú súčasťou ryžovej kúry - ryža, určité druhy zeleniny a strukoviny, nie je dôvod, aby si sama bez obavy vyskúšala ryžovú kúru a možno zažiješ aj niečo objavné, o čom nám podáš správu.
Pre úplnosť ešte potraviny nedoporučované pri HI.
Medzi najčastejšie vyvolávače histamínovej intolerancie a potraviny s najväčším obsahom histamínu sú:

 • alkohol, červené víno, kvasinkové pivo
 • zrejúce syry
 • údeniny –saláma, šunka, párky
 • rôzne druhy zeleniny a ovocia: rajčiny, špenát, jahody, ananás, slivky, banány
 • čokoláda, kakao
 • ocot
 • rôzne aditíva potravín: siričitany, dusitany
 • konzervy
 • hotové jedlá, prihrievané pokrmy

Viktor

svalová hmota

Zdravím.Zaujíma ma ako je to so stratou svalov pri ryžovaní.Chcel by som túto diétu skúsiť ale mám obavu o to,že nemám z čoho schudnúť.mám 70 kg hmotnosti samý sval a takmer žiadny tuk.A ak by som teda schudol tak prvadepodobne zo svalovej hmoty.Prípadne ako rýchlo po ryžovej diéte sa to dá nacvičiť naspäť.Mám pocit že potrebujem detox nakolko trpím ekzémom v ušiach okolo konečníka a na tvári...posledné dva týždne som vyradil mäso a akékolvek maste od kožnej a zlepšilo sa to ale stále je to dosť.Taktiež už roky popichávanie v klboch stavcoch a nie práve ideálne trávenie.VEľa vecí som robil zle to viem a preto by som chcel dať imunite takýto reset.Mám obavu z toho ale že budem vyzerať ako rontgenový snímok :D.Ešte sa chcem opýtať kedy teraz najbližšie bude vhodný dátum pre začatie a či je vhodné občas zameniť ryžu natural za čiernu celozrnnú.A či vlastne môžem chodiť do posilovne lyžovať a pod.Vďaka s pozdravom:Jozef

RE: Svalová hmota

Zdravím Jozef,
ja mám pri výške 183 cm váhu 62 kg. Pri RK to nie je problém, tu vlastne nejde o hladovku, s čím to vlastne akoby zrovnávaš, si stále pomerne kvalitne vyživovaný. Čím je človek chudší, tým menej pri RK stráca na váhe. Ja som stratil tak 2 kg a už počas 4.-5. fáze som to nabral späť. Športovanie a cvičenie je pri RK veľmi dôležité, v tom sa nemusíš obmedzovať, práve naopak.
V komentároch sa dá nájsť aj prípad jednej pani, ktorá bola tučnejšia, počas RK intenzívne cvičila, aj v posilovni, a vôbec nestratila na váhe, konštatovala, že sa jej tuk premenil na svaly. Telo dokáže pri cvičení recyklovať bielkoviny.
Pri RK strácaš vlastne choroby a za tými Ti nemusí byť ľúto. Veľmi dobre zaberá tiež pri kožných problémoch a ekzémoch.
Čo sa týka ryže, treba si vybrať kvalitnú, nie moc starú a najlepšie bio, a môže byť aj červená alebo čierna, pokiaľ sa skutočne jedná o ryžu a nie o tzv. indiánsku ryžu z Kanady, čo je istý druh vodnej trávy.
Pokiaľ ide o začiatok kúry, najlepší termín je hneď po splne. Dobrý termín je aj nov alebo polmesiac či už pri dorastaní alebo ubúdaní mesiaca. Ale najdôležitejšie pre zvládnutie RK je pevné rozhodnutie, motivácia, trpezlivosť a vytrvalosť. Bez tejto výbavy človek obyčajne ľahko podľahne pokušeniam svojej mysle.
Viktor

Svalová hmota

Ďakujem za povzbudivé slová.Potom som v podstate pochopil, že všetko na čo sa pýtam sa dozviem v texte nad touto diskusiou.Takže ideme na to :)

RE: Áno všetko je v návode.

Len ho treba pred zahájením RK prečítať, aby sa nerobili chyby.
Nech sa darí!
Viktor

koľko g ryže ?

Ahoj Viktor, prosím ťa, koľko gramov ryže denne príjmeš ? Mám ny mysli nevarenej, v surovom stave. Nemáš fakt problém so stratou svalovej hmoty ? Príjem bielkovín je dosť nízky na tejto diéte. Cvičím, snažím sa skôr pribrať svalovú hmotu, no trápi ma trávenie, zažívanie a zápcha. Preto zvažujem. Ďakujem. Miro

RE: koľko ryže?

Ahoj Miro,
Myslím že množstvo ryže je dosť podrobne prebraté v návode na RK.
Neješ čistú ryžu stále, len prvých 9 dní, kedy nastáva intenzívna očista a trochu straty na váhe v tomto období za to stojí. určite to doženieš. Cvičenie na čerstvom vzduchu ti stratu značne zníži. Nemaj váhu ako modlu, zdravie je dôležitejšie. Neskôr ak intenzívne cvičíš, si môžeš pridávať viac strukovín.
Bolo by chybou sa v tejto prvej fáze prejedať ryžou, aby som dohnal "chýbajúce iné potraviny". Zhoršilo by sa trávenie a nastávala strata minerálov z nedokonalého trávenia a kvasenia množstva ryže v tráviacom trakte. Radšej menej ryže ako viac. Ale aj celkove, nemierne jedenie je príčinou väčšiny, ak nie všetkých chorôb.
Na zápchu je zase najlepšie ráno ako prvé vypiť 0.75 až 1,5 litra dobrej, zohriatej vody. To pomohlo každému, boli za to vďační a pri tom si roky nevedeli s týmto nepríjemným problémom poradiť, a je to úžasné, preberie a nakopne to ráno človeka. Pridávať si neskôr do vody tiež šťavu z jedného citróna, ale radšej nie počas RK.
Viktor

Riza absorbuje arsen?

Sa vela hovori, ze riza absorbuje arsen, a preto nie ni dobre ju vela konsumovat. Co o tom myslitie? Pozdravujem. Sylwia

RE:ryža a arzén

Ahoj Sylvia,

to bolo aj pre mňa prekvapením, ale tu sa o tom tiež píše:

"Značné množstvá arzénu boli identifikované v ryži a výrobkoch z ryže. Arzén je silno toxický. Dlhodobá konzumácia môže zvýšiť riziko vzniku chronických ochorení vrátane rakoviny, srdcových ochorení a cukrovky typu II.

Hnedá ryža má tendenciu obsahovať viac arzénu než biela ryža. To by však nemal byť problém, ak jete ryžu s mierou ako súčasť pestrej stravy. 5 – 6 porcií týždenne je určite v poriadku."

Naviac je to ďalší dôvod, aby sme si vyberali bio pestovanú ryžu, ktorá by mala byť kontrolovaná na škodlivé obsahové látky.

Ale aj tak pozor!

https://www.stream.cz/adost/10017061-zavazne-odhaleni-ryze-s-nebezpecnym...

S pozdravom

Viktor

Ahoj Viktor, aký je Tvoj

Ahoj Viktor,
aký je Tvoj názor na ryžové rezance počas RK ?
https://shop.waiyeehong.com/noodles/rice-noodles/whole-grain-brown-rice-vermicelli-noodles-3?disp_order=7
Dokonca je tam viac vlákniny, pretože sú tam pridané aj ryžové otruby. A tapiokový škrob je čisto prírodná vec, ktorá má výživové hodnoty/zloženie podobné ako samotná ryža. Možno aj lepšie.
 
Alebo potom ryžové cestoviny, kde sa píše o 100% celozrnnej ryžovej múke.
http://biosvet.info/bezlepkove-cestoviny/1153-ryzove-cestoviny-celozrnne-bio-penne-250g-felicia-8032804431027.html
Jenes

RE:ryžové rezance/cestoviny

Zdravím Jenes,
ako občasné spestrenie a obohatenie jedálnička sú ryžové rezance a cestoviny, a hlavne celozrnné, veľmi prospešné. Obidva typy, ktoré udávaš sú ideálne. Obzvlášť sa to však týka celiatikov a bezlepkárov.
Treba však vedieť, že najprospešnejšie sú len celé varené zrná, kde zrnko si podržuje svoju informáciu, ktorú môžeme dobrým žuvaním prijať, ktorá je však mletím zničená. Preto aj napr. makrobiotika pri odporúčaní celozrnného kváskového chleba pridáva do cesta určitý podiel varenej celozrnnej ryže na jeho zhodnotenie. Takýto chlieb je zdravší ako bez nej, ale v Rakúsku a Nemecku v Natur obchodoch sú takéto chleby aj najdrahšie.
Viktor

Haiga ryza

Ahoj, chcel by som sa opytat, ci na ryzovu kuru je vhodna Haiga Ryza. Konkretne pouzivam tuto: https://www.asianfoodgrocer.com/asian-food/rice-grains/brown-rice/kagaya... Avsak dnes som o nej cital nieco viac, a vyzera to tak ze tu ryzu jemne brusia, s tym, ze sa nabrusi obal zrna, a klicok ostane nedotknuty. Vraj sa lahsie vytravi a telo dostane viac latok ako z hnedej... Avsak neviem ci pri ryzovej kure nieje dolezity aj ten obal. Plus mozno ma trosku vyssi glikemicky index ako hneda ryza. Inak ryza je pomerne cerstva, 2 mesiace stara. Chuti a voni skvelo, trosku akoby som citil orechovu alebo kukuricnu chut, nie som si isty. Po uvareni na ryzi vidno zretelne klicok. Otazka vsak je ci je vhodna na ryzovu kuru. Momentalne som v stvrtom dni, a este neprisli bolesti hlavy, neprisla ani nechut na ryzu. I ked som zvyknuty jest naturalnu ryzu alebo haiga ryzu. Tak teraz neviem ci je to ryzou, ze sa este nedostavili negativne detox priznaky, alebo ma to este len caka...

RE: Haiga ryža

Ďakujem, Zdeno,
Porovnával som uvedené obsahové látky Haiga ryže (ak sa tomu dá veriť) s celozrnnou ryžou a nenašiel som podstatné rozdiely ani v bielkovinách ani vo vláknine a ostatných uvádzaných látkach.
Má byť jemne obrúsená, respektíve leštená. Je skúška na to hmatom, ak v sáčku na omak, stlačenie, ryža vrždí, to znamená že bola brúsená, je tam škrob. Ak je hladká, akoby naolejovaná, to znamená, že nebola brúsená, respektíve leštená, čo sú takmer 100%ne ale synonymá.
Ale každá ryža, aj hnedá, musí byť lúpaná, ako napr. ovos, či jačmeň, aby sa zbavila prirastených pliev. A práve týmto výrobcovia klamú, že píšu, že je lúpaná, čo v ich terminológii ale znamená že je brúsená, čo je hrubý zásah do obsahových látok a výživovej hodnoty  ryže.
Takže inak sa k tomu zatiaľ vyjadriť neviem.
Viktor

Katka

Dobry den, mam anemiu a dlhodobo velmi nizke hodnoty. Od lekarky mam predpisane ferro folgama. Obsahuje zelezo, kyselinu listovu a B12. Je mozne to brat pocas ryzovej? Neublizim si ak by som to vysadila? Mam strach, ze by som odpadla ak by som sa zasa citila tak moc vycerpana. Ma tu niekto pripadne skusenost s ryzovou pri anemii?

RE: ryžová kúra pri anémii

Ahoj Katka, ako som zistil s fero folgamou majú pri užívaní problém aj ľudia, ktorí sa  stravujú normálne, je im do pol hodiny špatne, majú silnú zápchu a pod., čiže má rôzne vedľajšie negatívne účinky, čo sa uvádza aj v príbalovom letáku. Tam sú len 3 látky, ako uvádzaš, ak nerátame ďalšie chemikálie, čo sa s prírodnými zdrojmi nedá ani porovnať. Takže pri RK by som to užívať neodporúčal.

Keď už, tak by som si zaradil sladkovodnú riasu chlorelu, ktorá má asi 20 mg železa na 10g. Takže ak by si si dala 3 krát denne čajovú lyžičku prášku alebo 3 krát denne 7 tabletiek, tak sa dostaneš na dennú dávku ľahko vstrebateľného železa, bez vedľajších účinkov. Keďže sa jedná o prírodný produkt tak tam pôsobí v synergickom efekte množstvo ďaľších minerálov a vitamínov, ktoré to železo a nie len to, významne podporia a efekt násobia.

Ďalšie prírodné prostriedky na liečbu anémie.

Viktor

Takze je mozne pocas ryzovej

Takze je mozne pocas ryzovej uzivat chlorellu?