Skip to Content

karotenoidy

Z celkového množstva 600 derivátov karotenoidov má približne 10 % schopnosť meniť sa na retinol - vitamín A. Z celkového počtu karotenoidov v plazme tvorí asi 90 % β-karotén, lykopén, zeín, zeaxantín, kryptoxantín a luteín.

Hlavná antioxidačná funkcia β-karoténu a ďalších karotenoidov spočíva v jeho schopnosti reagovať s kyslíkom a vrátiť molekulu excitovaného kyslíka do základného energetického stavu. Táto vlastnosť radí β-karotén medzi antioxidanty. Antioxidanty s takouto schopnosťou sa označujú ako zhášače (quenchers). Karotenoidy môžu vychytávať voľné radikály aj priamo. Z uvedených derivátov karotenoidov má najväčšiu zhášaciu schopnosť lykopén, ktorý sa vyskytuje v paradajkách.

Z mnohých epidemiologických štúdií vyplýva, že karotenoidy môžu mať významnú úlohu v prevencii niektorých druhov rakoviny. Protinádorové účinky karotenoidov súvisia pravdepodobne s ich vplyvom na bunkovú proliferáciu a diferenciáciu. Vo výskume sa ešte pokračuje.

 

Zdroj: Dušan Zachar, Humánna výživa II.

Komentáre

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

sisi Už Vám niekedy niekto

sisi Už Vám niekedy niekto zmeral uroveň karotenoidov vo vašom organizme? Táto možnosť je už aj na Slovensku. Bližšie informácie Vám môžu byť poskytnuté na t.č. +421907/658 336